Latarnia morska
Latarnia Morska Kołobrzeg. Źródło: Mieczysaw, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Latarnia morska w Kołobrzegu przejdzie kapitalny remont. Ostatni miał miejsce ponad 40 lat temu

Latarnia morska w Kołobrzegu wraz z fortem Ujście przejdą gruntowną renowację. Zabytek oraz jego otoczenie odzyskają dawny blask, który zostanie podkreślony całkowicie nową iluminacją. Ostatni kapitalny remont ceglanej budowli miał miejsce ponad 40 lat temu. Prace będą kosztowały 5.777.777,77 zł brutto, w tym 5 milionów złotych środków zewnętrznych (dofinansowanie rządowe z programu Polski Ład).

Jak podał w komunikacie prasowym rzecznik kołobrzeskiego magistratu Michał Kujaczyński, umowę na remont podpisano z Konsorcjum WS Sp. z o.o. z Siemyśla. Prace mają trwać 280 dni. Kompleksowy remont obejmie naprawę konstrukcji muru oporowego, bastionu, wieży fortu, wieży latarni, elewacji, drewnianych drzwi, naprawę elektryki oraz wykonanie nowej iluminacji.

Latarnia Kołobrzeg. Źródło: Mieczysaw, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Latarnia morska


Latarnia jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na Pomorzu Zachodnim i jedną z najważniejszych wizytówek Kołobrzegu.

Choć powstała dopiero w 1945 roku jako pierwszy obiekt w polskim Kołobrzegu, to sam fort jest o wiele starszy i sięga XVIII wieku. Przed 1945 rokiem istniała na nim mniejsza latarnia morska. Została wysadzona w powietrze przez Niemców, by nie służyła wrogim artylerzystom jako punkt orientacyjny. Fort był ostatnim punktem obrony Twierdzy Kołobrzeg (niem. Festung Kolberg). Latarnia jest obiektem specyficznym i powstała w ramach projektu sowieckiego jako pomnik wielkiej wojny ojczyźnianej lat 1941-45. Materiał budulcowy pochodzi z cegły rozbiórkowej ze zrujnowanego Kołobrzegu. Do wykonania zaprawy chętnie wykorzystywano piasek z plaży, co ma swoje skutki związane z erozją zaprawy, powodując liczne spękania murów latarni.

Z uwagi na zabytkowy charakter budowli, wykonawca podczas remontu będzie współpracował z ekspertami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – poinformował Michał Kujaczyński.

Źródło: Urząd Miasta Kołobrzeg

Czytaj też: Architektura | Renowacja | Zabytek | Historia | Architektura w Polsce | Ciekawostki