Ławka z Polski stanęła przy gmachu Parlamentu Europejskiego

Ławkę zaprojektował Paweł Grobelny. Tym razem stanęła w sąsiedztwie gmachu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Pojawienie się ławki z Polski wywołało spore poruszenie. Na uroczystość jej odsłonięcia przybył wiceprezydent Strasburga oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Minimalistyczną ławkę zaprojektował Paweł Grobelny, który dokładnie rok temu wygrał inny międzynarodowy konkurs na meble miejskie dla biznesowej dzielnicy Paryża – La Defense.

Zwycięski projekt Pawła Grobelnego dla Strasbourga to ławka długości 2 metrów wykonana z wysokiej jakości aluminium i drewna teakowego. Ławka nawiązuje swoją formą do otaczającego kontekstu, szczególnie do najważniejszego budynku w tej dzielnicy – siedziby Parlamentu Europejskiego. Prosta, minimalistyczna forma mebla wpisuje się idealnie w inne projekty zrealizowane przez Pawła Grobelnego dla przestrzeni publicznej, jak chociażby wielkie lustro ze stali nierdzewnej zrealizowane specjalnie dla parku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w maju tego roku.

To nie pierwsza realizacja obiektów miejskich Pawła Grobelnego za granicą. Ławki jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w największym miejskim parku w Szanghaju. Do dzisiaj funkcjonuje także kino plenerowe zrealizowane dla belgijskiego Centrum Sztuki Współczesnej w Strombeek. Paweł Grobelny jest także laureatem międzynarodowego konkursu na meble miejskie dla francuskiego miasta Mont de Marsan oraz dla biznesowej dzielnicy Paryża – La Defense.

Projekty małej architektury, mebli miejskich i instalacji dla przestrzeni miejskich są głównym punktem zainteresowań projektowych Pawła Grobelnego. Do portfolio licznych projektów zrealizowanych w przestrzeniach publicznych Paryża, Brukseli, Szanghaju doszedł kolejny projekt – tym razem we francuskim Strasburgu.

źródło: materiały prasowe