Łazienka w drewnie – 3 pomysły i rozwiązania

Łazienka w drewnie? Dla wielu osób pomysł ten brzmi zupełnie abstrakcyjnie – jak coś, co musi pozostać w sferze marzeń. Rozwój technologii sprawia jednak, że to, co do niedawna było niemożliwe, obecnie staje się codziennością. Również zastosowanie materiału, który kojarzy się z dość niską odpornością na wilgoć, w najwilgotniejszym pomieszczeniu w całym domu. Poznaj wyjątkowe aranżacje łazienek w drewnie, inspirowane najnowszymi trendami.

Łazienka w drewnie – jak to możliwe?

Choć naturalne drewno zachwyca trwałością i szlachetnym wyglądem, jakiego nabiera z wiekiem, ma opinię materiału, który nie powinien mieć kontaktu z wilgocią. Należy jednak pamiętać, że drewno drewnu nierówne. Do wykończenia łazienki należy wykorzystywać starannie dobrane gatunki, które wyróżniają się twardością oraz niską kurczliwością. Zapobiega to odkształcaniu się desek z biegiem czasu.

W łazienkach najlepiej sprawdza się drewno egzotyczne. Jest ono bardzo odporne na działanie wilgoci dzięki wysokiej zawartości naturalnych olejków. Do gatunków szczególnie polecanych przez ekspertów należy m.in. tek, merbau, iroko oraz padouk. Alternatywą dla nich mogą być najtwardsze gatunki rodzime – dąb lub modrzew.

Tworząc aranżację łazienki w drewnie, należy stosować specjalistyczne impregnaty w celu zabezpieczenia go przed wilgocią. Dzięki temu na długo zachowa doskonały wygląd.

Inspiracje z Północy

W przypadku łazienki w drewnie inspiracją mogą być wnętrza skandynawskich domków i saun, w których drewno króluje na ścianach, połączone z detalami o neutralnej kolorystyce. Barwa drewna ożywia i ociepla wnętrze; z kolei jasne, chłodne kolory tworzą eleganckie wykończenie dla naturalnych wzorów i struktury.

Na szczególną uwagę zasługuje łazienka w drewnie i bieli. Ceramika łazienkowa, płytki podłogowe lub kamień rozświetlają wnętrze. Drewno z kolei może być zarówno delikatnym akcentem, jak i grać pierwsze skrzypce. Połączenie to świetnie sprawdza się zarówno w przestronnych, jak i niewielkich wnętrzach. Mała łazienka w bieli i drewnie wygląda niezwykle przytulnie, bez efektu optycznego zmniejszenia pomieszczenia.

Nietypowe, ale bardzo udane połączenie w łazience to drewno i szarość. Zarówno blady, popielaty odcień, jak i intensywny grafit i antracyt prezentują się bardzo ciekawie na tle naturalnego drewna z wyrazistym rysunkiem słojów. Łazienka w szarościach i drewnie może być urządzona w rozmaitych stylach – nie tylko skandynawskim, ale również loftowym, japońskim oraz kojarzącym się z dość niszową, acz interesującą estetyką dark cottagecore. Osoby poszukujące szczególnie oryginalnych rozwiązań mogą pójść o krok dalej, tworząc łazienkę w drewnie i czerni, w którym stanowić będzie ono harmonijny duet z takimi elementami jak ceramiczne kafle, płytki gresowe, a nawet szlachetny, czarny marmur.

Drewno na ścianach

Obecnie do łask wraca drewno w postaci okładzin ściennych. W modnym obecnie wydaniu nie mają one nic wspólnego z boazerią sprzed kilku dekad. Nowoczesne techniki obróbki drewna sprawiają, że wyłożone nim ściany doskonale wyglądają, nadając wnętrzu efektowny i ciepły zarazem wygląd.

To doskonały sposób na aranżację łazienki w drewnie na poddaszu – skosy wyłożone deskami z wyraźnymi rysunkami sęków i słoi przywołują skojarzenia z domkiem w leśnej głuszy, jednocześnie tworząc zachwycający kontrast z nowoczesną armaturą i ceramiką.

Drewniana podłoga w łazience

Chcąc zaaranżować łazienkę całą w drewnie, stanąć trzeba przed wyzwaniem, jakim jest wybór materiału na podłogę. Niewiele osób decyduje się na położenie naturalnego drewna na podłogę, która jest regularnie zachlapywana, a nawet zalewana wodą. Alternatywą mogą być tutaj ceramiczne płytki drewnopodobne lub gres drewnopodobny. Szczególnie te ostatnie stanowią doskonałą imitację drewna. Materiały tego typu mogą w przyszłości cieszyć się coraz większą popularnością. Wg danych marki Komfort, zamknięcie dostaw drewna z Ukrainy, Białorusi i Rosji przyczynia się do znacznego wzrostu cen tego surowca. W takiej sytuacji materiały drewnopodobne są znacznie bardziej opłacalną inwestycją – szczególnie w formie zakupów komplementarnych, wraz z produktami potrzebnymi do ich prawidłowego montażu.

Artykuł sponsorowany

Zobacz również: Łazienka | Mieszkanie | Meble | Drewno