LEPIEJ 2.0 – za nami jesienna edycja Łódź Design Festival 2021

Łódź Design Festival 2021 w wydaniu jesiennym jest już historią. Te niezwykłe wydarzenie, na które czekają projektanci, architekci i artyści, pozostawiło po sobie ślad inspiracji. Przez kilka dni w łódzkim Centrum Festiwalowym działo się naprawdę wiele – goście mogli podziwiać 100 rodzimych projektów w ramach wystawy „Elementarz polskiego dizajnu” czy też twórczość Oskara Zięty. Serca wielu obserwatorów skradł jednak producent dywanów Agnella, a właściwie jego wystawa, czyli „Kobiety w designie”.

Funkcjonalność i piękno podczas jesiennej edycji ŁDF 2021

Wrześniowa edycja ŁDF 2021 to cztery dni inspirowane hasłem nawiązującym do majowej edycji festiwalu „LEPIEJ 2.0”. Odwiedzający Centrum Festiwalowe przy ul. Tymienieckiego mogli obejrzeć dwadzieścia wystaw ze świata wzornictwa, których motywem przewodnim był oczywiście design, ale również funkcjonalność i chęć rozwiązania problemów życia codziennego, z którymi spotyka się każdy z nas. Przykładem „praktycznego” designu jest grafika użytkowa Bovskiej, nie tylko w postaci plakatów, ale również w formie książek czy murali.

Nie zabrakło również klasyki rodzimego designu, którą można było zobaczyć podczas wystawy „Elementarz polskiego dizajnu”. To kwintesencja 100 lat ojczystej twórczości, która przejawia się w obiektach użytku codziennego, takich jak meble czy porcelana, ale również w przedmiotach mniej oczywistych – dziecięcych zabawkach, neonie, a nawet szybowcu czy lokomotywie. O inspirację artystyczną zadbała natomiast wystawa „INFLATALES. Stalowe opowieści Oskara Zięty”.

Kobiety siłą, kobiety pięknem, kobiety w designie!

Na szczególną uwagę zasługuje także wystawa „Kobiety w designie”, stworzona przez markę Agnella, producenta wysokiej jakości dywanów wełnianych. Jej motywem przewodnim są oczywiście dywany, które są nie tylko funkcjonalne i trwałe, ale przede wszystkim zachwycające i oryginalne. „Na tapet” trafiły bowiem projekty inspirowane przyrodą i naturą człowieka, ceramiką, mitologią grecką czy kulturą japońską, ale także malarstwem i tkaniną artystyczną, sztuką Władysława Strzemińskiego oraz powojenną architekturą modernistyczną.

Wernisaż BOVSKA. Magda Grabowska-Wacławek foto. Oświecony.

Odbiór wystawy był niezwykle pozytywny i z pewnością wynika to z faktu, iż „Kobiety w designie” zachwyciły zarówno tym, że dywan może być jedną z najbardziej oryginalnych dekoracji, ale również tym jak doskonale można przekuć codzienne spostrzeżenia w funkcjonalną sztukę, która nie zna granic. Ozdoby podłogowe z owczego runa to efekt pracy projektantek z Działu Wzornictwa marki Agnella, ale również zaproszonych do współpracy artystek z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Każda z autorek dywanowych dzieł sztuki oddała projektowi część swojej duszy, pokazując, co właściwie w niej gra i jakie rządzą nią emocje.

Łódź Design Festival to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla doświadczonych architektów, projektantów i wizjonerów, ale również dla amatorów wszystkiego, co piękne, funkcjonalne, oryginalne i designerskie. Tegoroczne edycje łączą przeszłość z teraźniejszością, pokazują siłę kobiet i udowadniają, że w kolejnych latach w Centrum Festiwalowym będzie działo się tylko LEPIEJ.

Czytaj też: Wydarzenia  | Łódź | Sztuka | whiteMAD na Instagramie

fot. Oświecony, źródło: Łódź Design Festival