LESS WASTE Polska, czyli jak ograniczyć produkcję odpadów.

Raport Agencji Ochrony Środowiska wykazał, że przez 55 lat ilość odpadów tekstylnych wzrosła o 811%!  Do tego niechlubnego wyniku co roku dokłada się branża wnętrzarska, która w pogoni za trendami rokrocznie zwiększa produkcję, zastępując dopiero co wprowadzone do sprzedaży dodatki nowymi, bo poprzednie wyszły już z mody. Tak działający przemysł generuje tony „śmieci” w postaci niechcianych już dekoracji, a także odpadu poprodukcyjnego, zużywając przy tym hektolitry wody oraz szkodliwe dla środowiska barwniki. Czy w świetle tych faktów można mówić o ekologicznym designie, który dodatkowo byłby zgodny z najnowszymi trendami? O tym wszystkim dowiecie się na Targach Designu Wzory oraz z książki LESS WASTE Polska. 

Jak pokazują analizy trendów z ostatnich lat, w wielu dziedzinach związanych z designem trend zero waste lub less waste jest coraz bardziej widoczny. Coraz powszechniejsze staje się użycie naturalnych i certyfikowanych tkanin, czy funkcjonowanie startupów działających w oparciu o zaawansowane procesy recyklingu. Sam recykling jednak nie wystarczy. Dbałość o środowisko powinna zacząć się już na etapie projektowania mającego na celu wydłużenie cyklu życia produktów i ich ponowne wykorzystanie, czyli upcycling, co w efekcie pozwoli zredukować późniejsze odpady.

Eksperci, choć ostrożni w optymistycznych ocenach obecnej sytuacji, niemal jednogłośnie stwierdzają, że nawet jeśli nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować odpadów, to każda inicjatywa zmniejszająca ślad węglowy danego produktu, taka jak choćby ekologiczny design wdrażający idę less waste, jest ważna. 

Na potwierdzenie tej teorii i tego, że design może być less waste, 14 i 15 marca 2020 w ramach targów design WZORY odbędzie się cykl warsztatów „WZORY na nowo”. Skąd pomysł na nie? Jak mówią organizatorki:

Każdy z nas miał jakieś postanowienia noworoczne, nasze dotyczyło ograniczenia śmieci w życiu codziennym. Myślałyśmy jak dokonać zmiany w sobie. Wiemy też, że takie zmiany nie dzieją się z dnia na dzień i nie ma jednej wersji takiego stylu życia. Gdzieś z tyłu głowy wiedziałyśmy, że świat nie potrzebuje kilku perfekcyjnych w zero waste, potrzebuje natomiast miliona przeciętnych.

Jesteśmy początkujące, ale wiemy, że każdy z nas może i powinien zaczynać zmiany od siebie. Małe modyfikacje codziennych nawyków każdego z nas przyczynią się do globalnych zmian.
WZORY na nowo, to warsztaty, podczas których razem z naszymi fachowcami zagłębicie się w świat ekologii i recyklingu, wykorzystując rzeczy, które już nie są Wam potrzebne. Przygotujecie makramy i siatki ze starych koszul, recyklingową biżuterię oraz naturalne środki czystości.

Oprócz warsztatów podczas targów odbędzie się premiera książki LESS WASTE Polska! – przydatnej każdemu, kto chciałby wprowadzić ekologiczne rozwiązania we własnej restauracji, w biurze, na evencie albo w domowej kuchni – oraz towarzyszący premierze panel dyskusyjny Design, a less waste – na którym wraz z wystawcami WZORÓW oraz autorką książki Less Waste Polska – Agnieszką Bukowską – porozmawiamy o preferencjach konsumenckich, nowych odkryciach w dziedzinie less waste oraz tkaninach i materiałach recyklingowanych. Nie może Was tam zabraknąć!

Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym Targów Designu WZORY oraz książki LESS WASTE Polska. 

Czytaj też: Edukacja | Ekologia | Ciekawostki | Wydarzenia  | Warszawa


Szczegóły wydarzenia pod linkiem:
Warsztaty WZORY na nowo – https://www.facebook.com/events/187676468997866/
Premiera książki LESS WASTE Polska – https://www.facebook.com/events/176639616962244/

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły