Letniskowy dom wielkości kawalerki. Jest cały z drewna!

Wyglądem przypomina rybacką chatę. Taki też efekt chciał uzyskać architekt Jiří Weinzettl, który zaprojektował letniskowy dom z drewna.

Drewniana konstrukcja to letniskowy dom, w którym można mieszkać cały rok. W środku znalazło się bowiem wszystko to, co niezbędne.

Dom zbudowany został w regionie Wysoczyna w centralnej części Czech. Konstrukcja ma tylko 37 m kw. powierzchni użytkowej, czyli mniej więcej tyle, ile typowa kawalerka. W środku trudno jednak mówić o poczuciu ciasnoty. Architekt zadbał o to, by przebywając w środku można się było czuć jak na łonie natury. Pomagają temu duże przeszklenia, które kadrują widoki na pobliski las i staw oraz drewno, które zdobi dom nie tylko z zewnątrz.

Powierzchnia budynku podyktowana była też kwestiami prawnymi, które określają, że nowe domki letniskowe zbudowane w tym miejscu mogą mieć maksymalnie 50 m kw. powierzchni, a ich wysokość nie może przekraczać 5 metrów.

letniskowy dom z drewna


W efekcie powstał letniskowy dom z drewna złożony z czterech niewielkich części, z czego jeden pełni funkcję pomieszczenia gospodarczego, a trzy zostały połączone tworząc przestrzeń mieszkalną. Do dyspozycji mieszkańców oddano więc salon połączony z kuchnią oraz przestronną sypialnię, z której o świcie można podziwiać przyrodę. Tylko tyle i aż tyle! Wszak czego chcieć więcej od letniskowego domku nad jeziorem?

Czytaj więcej: Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Czechy

zdjęcia: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice, www.boysplaynice.com