Letniskowy domek w Kotlinie Kłodzkiej. Jego powierzchnia to 55 m kw.

Budynek zaprojektował zespół major architekci – Anna Major i Marcin Major. Letniskowy domek położony jest w Kotlinie Kłodzkiej i jest częścią “osady” – kameralnego ośrodka idealnego na weekend.

Projektując “Osadę” architekci odwołują się do obcowania we wspólnocie. “Osada” powstała na wspólnej, dwuhektarowej działce, na której znalazło się w sumie pięć domków powstałych dla grupy przyjaciół i ich rodzin. W ten sposób powstała przestrzeń do wypoczynku i rekreacji, która działa podobnie jak ośrodek wczasowy wyciągnięty z czasów PRL.

Każda z rodzin posiada swój własny domek z pełną niezależnością i odrębnością. Teren, droga oraz infrastruktura jest wspólną inwestycją dla wszystkich. Na terenie powstały miejsca do różnych typów rekreacji – plac zabaw, wiata grillowa, taras do jogi itp. W przyszłości planowana jest wspólna świetlica z sauną i pokojem dla gości, która będzie dopełnieniem całej idei wspólnoty.

Wszelkie decyzje co do powyższych rozwiązań były tematem wspólnych dyskusji wszystkich uczestników, co w jeszcze większy sposób umocniło idee wspólnej inicjatywy – tłumaczą major architekci.

Teren położony jest na zboczu góry w małej, trudno dostępnej górskiej wiosce.


Każdy letniskowy domek “Osady” wykonany został w ekologicznej, drewnianej technologii. Domy posiadają ograniczoną, ale komfortową przestrzeń dla czterech osób. Każdy składa się z salonu z kuchnią, małej sypialni oraz większej antresoli.

Domy posiadają jedno duże przeszklenie, które skupia główną uwagę swoją ekspozycją na dolinę oraz stare wiejskie zagrody. Duży taras przy budynku wznosi się na ponad 3 m nad ziemią i posiada podobną ekspozycję. Wszelkie elementy wnętrzarskie zostały wykonane z naturalnych materiałów. W większości jest to drewniane wykończenie, co utrwala ideę pewnej zgodności z otoczeniem.

źródło: major architekci

Czytaj też: Domek letniskowy | Drewno | Podróże | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły