Literacka 7 w Warszawie na sprzedaż. Pustostan z Bielan przestanie straszyć!

Literacka 7 w Warszawie to działka, na której stoi znany wszystkim warszawiakom pustostan z Bielan. Działka przy trasie AK charakteryzuje się nie tylko świetną lokalizacją, ale także stojącym na niej obiektem, mającym ponad 36.000 metrów kwadratowych. Działka przy Literackiej 7 w Warszawie, uważana jest za jeden z najbardziej atrakcyjnych obiektów inwestycyjnych w Warszawie. Właśnie została wystawiona na sprzedaż przez spółkę System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz S.A. 

Budynek przy Literackiej 7 miał przypieczętować gigantyczną transakcję – budowę rurociągu jamalskiego, w ramach którego gaz z północnej Rosji od 1999 roku dociera do Europy Zachodniej. Ważnym punktem na ciągnącej się kilka tysięcy kilometrów nitce z błękitnym paliwem jest Polska.

Nasz kraj miał spore udziały w inwestycji. Spółka Europol Gaz SA (właściciele to: PGNiG – 48%, Gazprom – 48%, Gas Trading – 4%) jest operatorem polskiej części rurociągu. Powstała w 1993 roku, niedługo po podpisaniu umowy rządowej o budowie gazociągu. Wraz z otwarciem inwestycji zaplanowano budowę wielkiej siedziby, która byłaby wizytówką gazowego giganta.

Za projekt odpowiadał Tadeusza Spychała, słynny architekt, który w Warszawie stworzył m.in. hotel InterContinental. Obiekt planowano z rozmachem. Budynek miał składać się z kilku części. W środkowej zapowiadano zimowy ogród oraz charakterystyczną gondolę, w której miał być bar dla VIP-ów.

W najwyższej części nad ziemią obiekt miałby siedem kondygnacji, a pod powierzchnią dwupoziomowy parking na 380 samochodów oraz korty tenisowe. Wewnątrz byłaby też sporej wielkości sala konferencyjna z najnowszym – jak na tamte czasy – sprzętem. Wszystko przykryte elewacją z zielonego kwarcytu.

Tak miał wyglądał projekt gmachu z Literackiej 7 w 1999 roku. 


Niestety projekt nie doszedł do skutku. Obecny pustostan z Bielan zaczął powstawać w  2000 roku, kiedy budowę rozpoczęła polsko-rosyjska spółka EuRoPol Gaz, która planowała w tym miejscy wybudować swoją siedzibę. Wartość przedsięwzięcia wyceniano wówczas nawet na 150 mln zł. Kiedy okazało się, że firma nie będzie jednak użytkować budowli, chciała przekazać ją miastu. Warszawa musiałaby zapłacić aż 26 mln zł podatku od tej darowizny i dodatkowo „wpompować” w niedokończony gmach prawie 100 mln zł. Okazało się to ponad możliwości finansowe stolicy. W ten sposób Literacka 7 w Warszawie straszy mieszkańców Bielan od 2002 roku.

Mieszkańcy okolicy od lat walczą by pustostan z Bielan zmienił swoje oblicze. Aktywiści od lat postulują stworzenie w tym miejscu campusu artystycznego. Miałyby się tu znaleźć uczelnie (według pomysłodawców Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Teatralna i Uniwersytet Muzyczny). Także galerie, restauracje i akademiki. Władze stolicy widziałyby tu jednak raczej przestrzeń biurową.

Firmie nie udało się dotąd znaleźć kupca. Jest to o tyle trudne, że na wykończenie budynku trzeba wydać poważne pieniądze. Efekt jest taki, że wielki obiekt (powierzchnia 36 tys. mkw.) straszy nas od 2002 roku. I nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić.


Nowy rozdział na kartach historii Literackiej 7 w Warszawie 
Spółka System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz S.A. wystawiła na sprzedaż grunt o powierzchni 22 708 mkw. przy ulicy Literackiej 7, na granicy Bielan i Żoliborza. W procesie sprzedaży właściciela wspiera firma Colliers International, wiodący doradca na rynku nieruchomości komercyjnych. Termin składania ofert mija 16.11.2020 o godz. 12.

Na nieruchomość składają się 4 działki, z czego 2 stanowią własność spółki, a 2 są w użytkowaniu wieczystym sprzedającego. Teren posiada pozwolenie na budowę budynku biurowo-usługowego o całkowitej powierzchni użytkowej ok. 35 000 mkw., który obecnie znajduje się w stanie surowym częściowo zamkniętym. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy dopuszcza tu zabudowę wielorodzinną. 

Działka znajduje się zaledwie 8 km od centrum Warszawy i 13 km od lotniska Chopina. Bliskość ulic Powązkowskiej i Generała Maczka, a przede wszystkim alei Armii Krajowej, która stanowi fragment drogi ekspresowej S8, zapewnia dobrą komunikację z innymi częściami miasta oraz miejscowościami usytuowanymi na południowy zachód od stolicy. Nieruchomość znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ronda Ofiar Zbrodni Katyńskiej, przy którym znajdują się liczne przystanki autobusowe. W odległości 650 m, przy skrzyżowaniu Armii Krajowej i Broniewskiego, są również przystanki tramwajowe.

Zapytaliśmy o szacowaną cenę, za którą inwestorzy będą mogli zakupić obiekt. Poniżej odpowiedź przedstawicieli Coliers International: “W przypadku gruntu przy ul. Literackiej 7 nie obowiązuje cena wywoławcza, gdyż nie będzie miała miejsca licytacja nieruchomości. Możemy z kolei podać cenę minimalną nieruchomości – to 48.400.000,00 zł (czterdzieści osiem milionów czterysta tysięcy złotych) netto. Jesteśmy przekonani, że inwestorzy na rynku warszawskim wycenią potencjał nieruchomości na znacznie większą kwotę. Aby złożyć ofertę inwestor zobowiązany jest wpłacić pół miliona złotych zwrotnego wadium, które będzie liczone na poczet zapłaty ceny przez zwycięskiego oferenta.”

Emil Domeracki, dyrektor Działu Gruntów Inwestycyjnych w Colliers International.

Dostępność gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach miejskich, pozbawionych wad prawnych i technicznych, jest dziś niezwykle niska. Biorąc to pod uwagę, działka przy ulicy Literackiej 7 należy obecnie do najciekawszych w Warszawie nieruchomości gruntowych w sprzedaży. Na pograniczu Żoliborza i Bielanach, gdzie jest zlokalizowana, intensywnie rozwija się tkanka mieszkaniowa, a wraz z nią infrastruktura usługowa i społeczna. Grunt usytuowany jest w bezpośredniej bliskości terenów zielonych, takich jak Fort Bema, Lasek na Kole czy Park Olszyna, a także centrów usługowo-handlowych. W Warszawie coraz trudniej znaleźć przestrzeń o podobnie wysokim potencjale inwestycyjnym” – mówi Emil Domeracki, dyrektor Działu Gruntów Inwestycyjnych w Colliers International.

Colliers International (NASDAQ, TSX: CIGI) jest wiodącą firmą oferującą najwyższej jakości usługi na rynku nieruchomości oraz zarządzanie inwestycyjne. Działając w 68 krajach, ponad 15 000 specjalistów współpracuje w celu maksymalizacji wartości nieruchomości dla najemców, właścicieli i inwestorów. Przez ponad 25 lat nasz doświadczony zespół liderów, posiadający blisko 40% udziałów firmy, zapewnił naszym akcjonariuszom roczny zwrot z inwestycji w wysokości prawie 20%. Przychody firmy w 2019 roku osiągnęły poziom $3,0 mld ($3,5 mld włączając spółki stowarzyszone). Firma zarządza aktywami o wartości $33 mld.

Colliers International w Polsce działa od 1997 roku i posiada biura w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi, w których łącznie zatrudnia około 300 specjalistów. Firma została uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami przyznanymi m.in. w konkursach: Eurobuild, CIJ Journal, CEE Quality Awards, International Property Awards. Wśród otrzymanych przez Colliers wyróżnień znajdują się m.in.: nagroda Outsourcing Star przyznawana firmom nieruchomościowych najprężniej działających w sektorze outsourcingu oraz Gazele Biznesu wręczane najdynamiczniej rozwijającym się firmom w Polsce.

Czytaj też: Polska | Warszawa | Biurowiec | Urbanistyka | Miasto | Ciekawostki | Metamorfoza

źródło: materiały prasowe / www.partnersi.com.pl
zdjęcia: www.whitemad.pl / Pustostan z Bielan