Lodowe Łazienki Królewskie

Lodowe Łazienki Królewskie powstały w Japonii. Mają rzeczywiste wymiary!

Lodowe Łazienki Królewskie powstały w ramach corocznego Festiwalu Śniegu, który obchodzony jest w japońskim mieście Sapporo w północnej części kraju. W ramach tegorocznych obchodów główną atrakcja mają być dwie pochodzące z Polski zabytki – Pałac na Wyspie oraz pomnik Fryderyka Chopina. Japończycy w tym roku postanowili odwzorować Łazienki Królewskie, które są jednym z największych i najważniejszych parków w Polsce. Rzeźby powstały w ramach 100-lecia stosunków polsko-japońskich. 

Lodowo-śnieżna rzeźba Pałacu na Wyspie powstała w skali 1:1 i ma rzeczywiste wymiary zabytku, tj. 14 metrów wysokości, 26 metrów szerokości i 20 metrów długości. Festiwalowi goście obejrzeć mogą replikę jednego z najcenniejszych polskich zabytków klasycystycznych autorstwa Dominika Merliniego i Jana Chrystiana Kamsetzera, wyróżniającego się doskonałym połączeniem antycznych i nowożytnych elementów.


Zimowa rzeźba przedstawiająca Pomnik Chopina jest niewiele mniejsza od oryginału. Autorem kilkumetrowego monumentu secesyjnego, który na co dzień stoi w Ogrodzie Modernistycznym, jest Wacław Szymanowski, wybitny malarz, rzeźbiarz i muzyk przełomu XIX i XX w.

W budowę lodowo-śnieżnych replik łazienkowskich zabytków zaangażowanych było ponad 100 żołnierzy Japońskich Sił Samoobrony, a prace trwały 28 dni. Zimowe rzeźby Pałacu na Wyspie i Pomnika Chopina tworzą w Sapporo tzw. Plac Polski. Ich uroczyste odsłonięcie odbyło się 4 lutego 2020 r. podczas inauguracji Festiwalu Śniegu. To nie jedyne polskie akcenty w Sapporo. 8 lutego publiczność będzie mogła obejrzeć występ grupy tanecznej z Hokkaido, specjalizującej się w polskich tańcach folklorystycznych, oraz posłuchać recitalu chopinowskiego w wykonaniu pianisty Michała Sobkowiaka, który zagra na pianinie elektrycznym, tzw. street piano. 8 i 9 lutego goście festiwalu zapoznają się z atrakcjami turystycznymi naszego kraju, które zaprezentuje Polska Organizacja Turystyczna.

Z okazji odsłonięcia w Sapporo lodowo-śnieżnych rzeźb Pałacu na Wyspie i Pomnika Chopina Muzeum Łazienki Królewskie zaplanowało dla zwiedzających specjalne atrakcje, na które zapraszamy 9 lutego. Około godz. 14.15 na tarasie Pałacu na Wyspie rozpocznie się pokaz rzeźbienia w lodzie repliki Pomnika Chopina. W godz. 15.00-18.00 w Sali Balowej w Pałacu na Wyspie, do którego tego dnia obowiązuje wstęp za złotówkę, posłuchać można będzie koncertów fortepianowych w wykonaniu Wojciecha Kruczka, absolwenta UMFC, oraz obejrzeć relację z budowy i odsłonięcia zimowych rzeźb w Sapporo. O zmroku rozpocznie się “lodowa iluminacja” Pałacu na Wyspie. W oczekiwaniu na to wydarzenie dorośli i dzieci będą mogli spędzić czas w Starej Kordegardzie – strefie edukacyjnej Muzeum Łazienki Królewskie.

Lodowe Łazienki Królewskie z okazji 100-lecia stosunków polsko-japońskich. będą dostępne dla zwiedzających przez ponad miesiąc.

Czytaj też: Japonia | Rzeźba | Zabytek | Polska | Architektura

zdjęcia: Polska Organizacja Turystyczna
źródło: https://www.lazienki-krolewskie.pl