Łódź – dlaczego warto tu zamieszkać?

Planujesz przeprowadzkę i zastanawiasz się, które polskie miasto będzie najlepszym wyborem? Szukasz miejsca pełnego różnorodności, ale i ciekawych perspektyw? Wybierz Łódź, miasto które nieustannie się rozwija i cieszy zainteresowaniem nowych biznesów. Jakie są inne powody, by tu zamieszkać?

Łódź kojarzona jest niezmiennie jako najstarszy ośrodek przemysłowy w kraju. To tu istniały niegdyś największe zakłady włókiennicze. Wydawać się może, że w ostatnich latach miasto spadło w rankingach popularności relokacyjnej. Tymczasem zainteresowanie dużych inwestorów sprawia, że Łódź plasuje się tuż za podium. Odnotowuje się tu także dynamiczny rozwój rynku, jeśli chodzi o kategorię “mieszkania Łódź“. Tym samym miasto staje się bardzo atrakcyjnym i wygodnym miejscem do życia. Jeżeli do tej pory kojarzyła Ci się wyłącznie z Manufakturą i ulicą Piotrowską, zobacz jakimi innymi atutami może się pochwalić.

Popularne dzielnice w Łodzi

W porównaniu do innych dużych miast w Polsce podział Łodzi na dzielnice jest bardzo skromny. Aktualnie nie ma tu oficjalnego rozróżnienia administracyjnego. Funkcjonują jednak umowne nazwy dzielnic, w tym te najbardziej zakorzenione w świadomości mieszkańców: Śródmieście, Bałuty, Polesie, Widzew i Górna. Za najbardziej atrakcyjną uważa się część Bałut przez mieszkańców określaną jako Teofilów. Jest to największe osiedle mieszkaniowe w Łodzi. Jego popularność wynika z infrastruktury rozwiniętej pod względem dostępności sklepów oraz placówek dla dzieci. Nie brakuje tu także terenów zielonych.

Popularnością cieszy się również Retkinia uznawana za najbardziej bezpieczną dzielnicę w Łodzi. Wyróżnia się także świetnym zapleczem sportowym, podobnie jak Widzew, przez wiele lat kojarzony przede wszystkim ze znanym klubem piłkarskim. Tymczasem dzielnica ta ma do zaoferowania swoim mieszkańcom dużo więcej. Znajdują się tu liczne parki i boiska sportowe, ale także ścieżki rowerowe. Dużym atutem jest brak typowo zwartej zabudowy miejskiej. Jest to miejsce, które warto polecić osobom ceniącym sobie przestrzeń i brak wysokich bloków.

Czym wyróżnia się Łódź?

Większość z nas kojarzy ulicę Piotrkowską, jedną z najdłuższych ulic handlowych. Jednak Łódź to nie tylko zakupy i włókiennictwo. To także ważny ośrodek akademicki i kulturalny. Odbywa się tu wiele międzynarodowych festiwali, w tym Festiwal Energia Miasta, a także Festiwal Łódź Czterech Kultur. W Łodzi funkcjonuje słynna Szkoła Filmowa oraz wiele znanych teatrów i galerii sztuki. Dzięki temu miasto wpisano do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Zwiększa to szanse na nawiązywanie międzynarodowych współprac i możliwość rozwoju dla twórców. Jest to kolejny argument zachęcający do zakupu mieszkania w Łodzi. Jest to świetne miasto do życia dla osób, które z jednej strony nie chcą rezygnować w wielkomiejskich atrakcji, a z drugiej cenią sobie także spokój i bliskość natury. W okolicy Łodzi nie brakuje lasów i jezior, a świetnie rozwinięta infrastruktura komunikacyjna umożliwia łatwe podróżowanie.

Zobacz również: Architektura | Łódź | Kamienica | Miasto

Fot: Radoslaw  Zydowicz