Łódź: kolejarze drążą tunel. Tak będą wyglądać nowe stacje

PKP PLK rozpoczęły prace, dzięki którym Łódź zyska tunel średnicowy. Tunel połączy trzy stacje i będzie namiastką metra.

Tunel średnicowy połączy stacje Łódź Fabryczna, Łódź Kaliska oraz Żabieniec. Kolejarze pokazali wizualizacje nowych stacji, które powstaną w mieście. To przystanki Łódź Polesie oraz Łódź Śródmieście. Prace projektowe nowych stacji przygotowane zostały na zlecenie głównego wykonawcy PBDiM Mińsk Mazowiecki.

Wykonawca otrzymał już pozwolenie na budowę przystanku podziemnego Łódź Polesie. Zasadnicze roboty zaczną się od przełożenia sieci zewnętrznych operatorów. Pozwoli to uniknąć kolizji z miejską infrastrukturą taką jak sieci energetyczne, ciepłownicze, gazowe i wodne. Następnie rozpocznie się budowa ścian szczelinowych, które utworzą zewnętrzne ściany przystanku oraz budowa stropu.

Najbardziej widowiskowe będą prace gigantycznej maszyny TBM, która wyruszy od ulicy Odolanowskiej w stronę dworca Łódź Fabryczna. Po wydrążeniu przez tarczę TMB tunelu w rejonach przystanku, kontynuowane będą prace podstropowe oraz pozostałych elementów przystanku.

Wiosną ruszą też prace przy przystanku Łódź Śródmieście. PKP PLK czeka na pozwolenie na budowę.

łódź tunel


Dzięki tunelowi łodzianie będą mogli szybciej poruszać się po mieście, a dworzec Łódź Fabryczna z dworca końcowego stanie się dworcem przelotowym, a przez ścisłe centrum Łodzi będą mogły jechać zarówno pociągi regionalne jak i dalekobieżne.

Projekt jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt jego realizacji to 1,7 mld zł, z czego dofinansowanie unijne to aż 1,4 mld złotych. Gdyby nie środki unijne, na realizację inwestycji musielibyśmy jeszcze długo czekać.

Czytaj też: Łódź| Kolej | Dworzec kolejowy | Ciekawostki | Nowe inwestycje

źródło: PKP PLK