Łódź: miasto stawia na zielone ściany. Pierwsza pokryje przedszkole

Miasto zachęca publiczne instytucje i osoby prywatne, aby inwestowały w zielone ściany. Pierwsza taka konstrukcja ma 16 metrów długości i pojawiła się na budynku Przedszkola Miejskiego nr 75. Z biegiem lat zielone pnącza pokryją całą ścianę budynku.

O zielonych dachach czy ścianach pisaliśmy już wielokrotnie. To naturalny sposób, który urozmaica wygląd budynków, oczyszcza powietrze, pozytywnie wpływa na akustykę oraz obniża temperaturę w upalne dni.

Pierwsza taka ściana pojawiła się na budynku przedszkola przy al. Kościuszki 81.

Ta jedna zielona ściana to tylko początek długofalowych planów. Liczymy, że kiedy mieszkańcy i przedsiębiorcy zobaczą, jak to wygląda, i że wbrew pogłoskom, wcale nie niszczy budynków, pójdą za przykładem – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.

Pnącza mogą rosnąć dzięki specjalnemu stelażowi. Pierwszą zieloną ścianę w 1938 roku zaprojektował Stanley Hart White z Uniwersytetu w Illinois w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej uchodziły one za element dekoracyjny, dzięki Stanleyowi zaczęliśmy dostrzegać ich inne możliwości. Ścianę swojego projektu określił mianem “Botanical Bricks”, jak wtedy pisał, to pomysł, który “ma duże możliwości dla takich wydarzeń jak światowe targi, podwórka miejskie, ogrody wewnętrzne i inne projekty”.


Niemal sto lat później zielone ściany stają się coraz popularniejsze. Najwięcej zielonych ścian w nietypowej formie zobaczyć możemy w Singapurze, jednak coraz więcej jest ich w Europie.

Czytaj też: Elewacja | Łódź | Ekologia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Łódź