Łódź: most wiszący dla wiewiórek. Poprowadzili go nad ulicą

Most dla wiewiórek w Łodzi to prawdopodobnie pierwsza taka konstrukcja w Polsce. Poprowadzony został nad ulicą i połączył dwie części lasu Łagiewnickiego.

Konstrukcja ma kilkanaście metrów długości i jest rozciągnięta między dwoma drzewami w lesie. Most dla wiewiórek został wykonany z siatki, która została zwinięta w rulon tworząc ażurowy tunel. Siatka została wyprodukowana we Włoszech i jest odporna na duże wahania temperatury.

Wiewiórki żyją praktycznie wszędzie wokół nas, w parkach, skwerach, wszelkich zadrzewionych terenach, w lasach. Przemieszczają się szukając pokarmu, schronienia i partnera. Niestety, często giną pod kołami samochodu. Postanowiliśmy, że spróbujemy coś na to zaradzić i poszukać bezpiecznego rozwiązania do pokonywania ulic – mówi Małgorzata Kryzińska, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Most dla wiewiórek zawisł nad ulicą Okólną w lesie Łagiewnickim. Jeśli rozwiązanie okaże się skuteczne i wiewiórki będą z niego korzystać miasto planuje budowę kolejnych takich konstrukcji.

Most jest zawieszony dość wysoko, żeby wiewiórki były jak najdalej samochodów. Został wykonany z siatki ze stabilizatorem UV, który zapobiegnie jej kruszeniu. Most zawisł na specjalistycznej, elastycznej linie, wykorzystywanej m.in. to wiązań drzew – opowiada Kryzińska.

Aby zachęcić wiewiórki do korzystania z nowej przeprawy zamontowano orzeszkomat. Wewnątrz znajduje się 1500 gramów pokarmu – w tym między innymi orzechy włoskie i laskowe.


Z roku na rok mamy coraz więcej zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt na terenie Łodzi. W 2020 r. trafiło do nas ponad 2300 zwierząt, w tym ponad 800 młodych, które wymagały wiele opieki i troski. Prawie 1000 zwierząt udało się nam wyleczyć i w pełni sił wypuścić na wolność. Z roku na rok liczba zwierząt, które udaje się nam wyleczyć wzrasta – mówi Kamil Polański, kierownik Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.

W tej chwili w ośrodku dorasta kilka małych wiewiórek, których rodzice już nie żyją. Kiedy podrosną wrócą do natury.

Czytaj też: Ciekawostki | Łódź | Zwierzęta | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Łódź

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły