Łódź: nie będzie mieszkań przy Willi Milscha. Radni ochronili zabytkowy ogród

Willa Milscha położona jest u zbiegu ulic Kopernika i Łąkowej. Willa sąsiaduje z dużym ogrodem, który miał zostać zabudowany. Radni przyjęli uchwałę chroniącą ten teren.

Willa Teodora Milscha zbudowana została w 1882 roku według projektu Edwarda Kreuzberga. Budynek został wpisany do rejestru zabytków 17 grudnia 1982 roku.

Tuż obok Willi Milscha znajduje się ogród, który nie został objęty ochroną konserwatorską, co utrudniało ocalenie go przed zabudową. Dominantę ogrodu stanowi duże drzewo. Radni zdecydowali, że drzewo stanie się pomnikiem przyrody, dzięki czemu nie można go wyciąć. Decyzję podjęli jednogłośnie.

Robimy wszystko, aby chronić tereny zielonego dziedzictwa kulturowego Łodzi. Dlatego skorzystaliśmy z wytrychu prawnego i ustanowiliśmy w tym miejscu drzewo pomnikowe. Dzięki temu nieruchomość nie będzie mogła zostać zabudowana. Chcemy, aby w przyszłości budynek i ogród odzyskały swój dawny blask – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.


Uchwała Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie ustanowienia pomnikiem przyrody drzewa należącego do gatunku klon pospolity (Acer platanoides L.) o obwodzie pnia w pierśnicy 325 cm i wysokości 27 m, rosnącego przy ul. Kopernika 46, została podjęta jednogłośnie na sesji 15. września. Klon odznacza się okazałym wzrostem, wyróżniającym pokrojem i sędziwym wiekiem oraz jest jednym z najokazalszych drzew tego gatunku na obszarze śródmiejskim.

Czytaj też: Łódź | Ekologia | Ciekawostki | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie

fot. Darekm135, licencja CC 3.0

źródło: UM Łódź