Łódź zaprasza ptaki. W całym mieście powieszą 600 budek lęgowych

Łódź buduje budki lęgowe, w których będą mieszkać ptaki. Akcja montowania 600 domków będzie trwać do końca marca.

Montaż budek dla ptaków to projekt, na który głosowali łodzianie w ramach Budżetu Obywatelskiego. W ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłoszono aż 27 projektów dotyczących rozmieszczenia budek lęgowych.

Bardzo się cieszymy z ogromnego zainteresowania łodzian projektami dotyczącymi ochrony przyrody w naszym mieście. Mamy nadzieję, że ptaki znajdą dzięki temu więcej miejsc lęgowych w naszym mieście i to im pomoże funkcjonować w Łodzi – mówi Jan Maśliński, z-ca dyr. Zarządu Zieleni Miejskiej.

W mieście takim jak Łódź, w przeciwieństwie do naturalnych terenów, ptaki mają dużo mniej miejsc, w których mogą składać jaja. Budki lęgowe, które wieszane są w tym roku to głównie budki typu A i B. Przeznaczone są dla określonych gatunków ptaków. Typ A i B budek przeznaczony jest dla małych gatunków ptaków, takich jak sikory, mazurki, wróble, kowaliki, czy pełzacze.

One są jako gatunki małe najbardziej narażone na konkurencję ze strony gatunków większych, bardziej ekspansywnych. Wspomaganie tych gatunków to także świetny sposób z poradzeniem sobie z nadmiarem owadów, które atakują zieleń, ale też są uciążliwe dla mieszkańców – mówi Jacek Józwiak – leśniczy w Zarządzie Zieleni Miejskiej.


Ważne jest by otwór wlotowy, wejście do budki było na wysokości około 25 centymetrów powyżej dna, ponieważ taka wysokość w dużej mierze chroni jaja lub pisklaki przed wyciągnięciem ich przez drapieżniki, np. takie jak kuny – dodaje Jacek Józwiak.

Budki zostaną zawieszone na drzewach na terenie całego miasta. Ich liczbę w poszczególnych regionach miasta można sprawdzić na mapie zamieszczonej niżej.

Czytaj też: Łódź | Ekologia | Miasto | Meble miejskie | Zwierzęta

źródło: UM Łódź