Łódź: zrujnowana kamienica zostanie ocieplona… korkami od wina

Ocieplona zostanie kamienica przy ulicy Włókienniczej 1 w Łodzi. Prace z korkami od wina wykonane zostaną podczas najbliższego remontu. Na czym takie ocieplenie będzie polegać?

Niedawno miasto przejęło na własność budynek przy ulicy Włókienniczej 1, dzięki czemu wkrótce rozpocznie się jego remont. Zarząd Inwestycji Miejskich podpisał umowę na stworzenie projektu rewitalizacji budynku. Kompletowanie dokumentów będzie trwać 8 miesięcy. Jednocześnie w Biurze Rewitalizacji i Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Łodzi pojawił się pomysł, by kamienicę ocieplić korkami od wina.

Przy termomodernizacji budynku przy ulicy Włókienniczej 1 chcemy sprawdzić nowatorską metodę ocieplania. Zgłosiła się do nas firma, która robi ocieplenia nieruchomości, wykorzystując…korki od wina. Wprawdzie każdy, komu o tym mówimy, wyobraża sobie typowy korek przy korku na ścianie kamienicy, ale ta technologia wygląda inaczej – mówi Sławomir Granatowski, dyrektor Departamentu Rewitalizacji i Sportu UMŁ.

Materiał pozyskany z korków od wina wyglądem przypomina zaprawę wapienną i może być wykorzystywany w budynkach, które objęte są ochroną konserwatorską. Budynki, które figurują w rejestrze zabytków nie mogą być ocieplane na przykład styropianem.

Ponadto Politechnika Łódzka planuje włączyć się w ten projekt opomiarowując budynek, sprawdzając jakość takiego rodzaju ocieplenia. Według naszej wiedzy to tak samo korzystny sposób ocieplenia budynku, dający takie same oszczędności w zachowaniu ciepła jak tradycyjne metody. Włoska firma, która wykorzystuje tę metodę, była już na rekonesansie, widziała budynek przy ul. Włókienniczej 1 i jest gotowa podjąć się takiego zadania – dodaje Sławomir Granatowski.


Wykonanie ocieplenia taką metodą jest nieco wyższe niż przy wykorzystaniu tradycyjnych metod termomodernizacji. Wykonawca zgodził się jednak wykorzystać nowatorską technologię po niższej cenie.

W ostatnich latach ulica Włókiennicza w Łodzi intensywnie się zmienia. Miasto rewitalizuje tu kilkanaście kamienic, a samą ulicę przebudowuje.

źródło: UM Łódź (www.lodz.pl)

Czytaj też: Ciekawostki | Łódź | Renowacja | Kamienica | whiteMAD na Instagramie