Grand
Hotelu Grand po remoncie. Źródło: grand.hotel.com.pl

Łódzki Grand Hotel otwiera swoje podwoje na nowo. Budynek przeszedł totalną metamorfozę

Grand Hotel Łódź, zlokalizowany przy ulicy Piotrkowskiej 72, otworzył swoje podwoje na nowo. Kultowy obiekt zarówno na hotelowej, jak i historycznej mapie Łodzi przeszedł gruntowny remont, który odświeżył jego wnętrza wraz z elewacją i nadał budynkowi nowego szyku.

Hotel Grand to najsłynniejszy w mieście, cieszący się najdłuższą historią hotel w Łodzi, który funkcjonuje nieprzerwanie od 1888 roku. Od samego początku działalności Grand Hotel był synonimem prestiżu i elegancji. Przez długie lata wiódł bezsprzeczny prymat w mieście, trwale współtworząc jego historię.

Hotel Grand w okresie międzywojennym. Autor zdjęcia: Public domain, via Wikimedia Commons


Początki miejsca znanego jako Hotel Grand nie mają z hotelarstwem zbyt wiele wspólnego. W połowie XIX w. na działce stanął parterowy drewniany dom z poddaszem, gdzie mieściła się prywatna, elementarna szkoła. Niedługo później (w 1860 roku) wzniesiono tam budynki fabryczne oraz dwupiętrowy, murowany dom z attyką, ozdobnymi gzymsami, fryzami i płaskorzeźbami. W tym budynku mieścił się kantor, sklep i skład fabryczny (na parterze) i mieszkania na wynajem (na piętrach). Już dwa lata później pożar strawił część fabryki. Nowy właściciel zdecydował, że budynki ulokowane przy ulicy Piotrkowskiej zostaną przebudowane. W taki sposób narodził się dom gościnny Hotel Grand, za którego projekt odpowiadał wybitny łódzki architekt – Hilary Majewski.

Sklep jubilerski w Grand Hotelu. Źródło: Giewont, 1928, nr 3. Źródło: Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa

Hotel otwarto 9 października 1887 roku. Dysponował on wówczas 45. pokojami. 9 lat później liczba pokojów urosła do 70, pojawiła się również restauracja i sala balowa. W 1904 roku hotel sprzedano Towarzystwu Akcyjnemu. Niedługo potem dotychczasowe oświetlenie gazowe zastąpiono elektrycznym, a w 1907 roku hotel został włączony do miejskiej sieci energetycznej. Zaledwie kilka apartamentów było wyposażonych w prywatne łazienki, pozostali goście musieli zadowolić się ogólnodostępnymi węzłami sanitarnymi, które znajdowały się na każdym piętrze. W 1911 roku akcje od Banku Handlowego odkupiło konsorcjum fabrykantów i kupców, którzy zdecydowali o kolejnej przebudowie gmachu.

Grand
Lata 30. XX w. Piotrkowska z Grand Hotelem. Źródło: Archiwum Państwowe w Łodzi

Kolejna przebudowa, według projektu Majewskiego i Dawida Landego, powiększyła liczbę pokoi do 150. Cały budynek zyskał nowy wyraz architektoniczny, bliski estetyce modernizmu. W pokojach pojawiły się urządzenia sygnalizacyjne do wzywania służby hotelowej, na piętrach urządzono pokoje kelnerskie, a do dyspozycji gości oddano dwie windy. Sale „Złota” i „Malinowa” po remoncie imponowały przepychem. Na potrzeby hotelu w podziemiach zorganizowano niewielką piekarnię, w piwnicach zlokalizowano magazyny żywności i napojów alkoholowych. Na parterze urządzono między innymi restaurację, kawiarnię, sklep „Margot” i zakład fryzjerski. Hotel remontowano również po II wojnie światowej. Elewacja utraciła wówczas swój pierwotny wystrój. Wśród słynnych gości hotelu wymienić można między innymi Henryka Sienkiewicza, Jana Brzechwę, Robina Williamsa, Władysława Reymonta i Ignacego Jana Paderewskiego. W 2008 roku hotel trafił w ręce nowych właścicieli, którzy w 2019 rozpoczęli gruntowny remont budynku.

Grand
Hotelu Grand po remoncie. Źródło: grand.hotel.com.pl

Indywidualnie zaprojektowane pokoje i apartamenty, wyjątkowe przestrzenie eventowe, Wellness&SPA z basenem, dwie restauracje, Grand Café, Cigar Room i teatr – to efekty metamorfozy wieńczącej kilkuletni okres renowacji. Materiałami tworzącymi charakter przestronnych pokoi i apartamentów są: szlachetny lity dąb i orzech, naturalny kamień, szkło oraz patynowany mosiądz. W wielu pomieszczeniach wyeksponowane zostały stropy konstrukcyjne i elementy oryginalnej elewacji. Prostotę surowej, a zarazem ciepłej struktury wnętrz podkreślają specjalnie zaprojektowane i wykonane tkaniny. W każdym ze 153 pokoi o różnych standardach i powierzchniach na gości czeka miejsce do wypoczynku i pracy, a także ekologiczne i nowoczesne rozwiązania.

Źródło: grand.hotel.com.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź | Zabytek | Hotel | Metamorfoza