Lublin posadzi 24.000 mkw. łąk kwietnych i pól słoneczników. 

Świetne wieści z lubelskiego ratusza. W ramach nasadzenia nowej zieleni Lublin posadzi 24.000 mkw. łąk kwietnych i pól słoneczników, które staną się ostoją dla dziko żyjących owadów, a także ograniczą koszty utrzymania zieleni w mieście.

Łąki kwietne to niezwykle ważny i pożyteczny trend, który mamy nadzieję, już niedługo zagości we wszystkich polskich miastach. Zmiana tradycyjnych trawników na polany pełne ziół i kwiatów ma wiele pozytywnych aspektów. Po pierwsze tradycyjny trawnik jest droższy w utrzymaniu, bowiem wymaga ciągłego podlewania i strzyżenia. Po drugie, poza aspektem estetycznym, trawniki wnoszą niewiele do miejskiego ekosystemu, w przeciwieństwie do łąk kwietnych, które są domem oraz źródłem pożywienia dla wielu pożytecznych owadów, ptactwa, czy gryzoni. Wiedzą o tym władze Lublina. Ratusz zakomunikował właśnie, że w tym roku lubelski magistrat zasadzi ponad 24 tys. metrów kwadratowych łąk kwietnych i pola słoneczników. 

Łąki kwietnie powstaną przy ulicy Głębokiej (pas dzielący o pow. 2520 m²), al. Unii Lubelskiej (pas dzielący o pow. 2093 m²), przy ul. Nałęczowskiej (pas dzielący o pow. 517 m²), przy Zalewie Zemborzyckim (1456 m²), na rondzie im. Mokrskiego (660 m²), przy ul. Bernardyńskiej (300 m²), na pętli autobusowej przy ul. Wojciechowskiej (163 m²) i w wąwozie „Rury” (1154 m²). Łącznie zajmą powierzchnię 8863 m². Ponadto w obrębie miasta w pasach drogowych powstaną murawy ekstensywne z ziołami i kwiatami o powierzchni 14 388 m².

W dwóch miejscach, tj. w pasie dzielącym ulicę Jana Pawła II oraz na rondzie im. 100-lecia KUL, zostaną powstaną pola słonecznikowe (2510 m²). Łany tych efektownych roślin udekorują miasto w ramach obchodów 100-lecia urodzin papieża Jana Pawła II.

Czytaj też: Zieleń | Miasto | Ciekawostki | Ekologia | Rośliny | Lublin


źródło: kurierlubelski.pl / Lublin posadzi 24.000 mkw. łąk kwietnych
fot. Ingo Doerrie