Łuk triumfalny w Paryżu owinięty folią. „To nie remont, to instalacja artystyczna”

Łuk triumfalny owinięty folią to widok, który zastaną mieszkańcy i turyści odwiedzający Paryż. Szczelnie zapakowany w foliową płachtę obiekt to nie efekt prac remontowych, czy konserwatorskich a zaplanowana instalacja artystyczna autorstwa Christo and Jeanne-Claude – duetu artystów, którzy znani są z owijania znanych budynków w folię. Jak prezentuje się łuk triumfalny owinięty folią? Sprawdźcie! 

Pierwsze zdjęcia paryskiego łuku triumfalnego opakowanego w folię zostały ujawnione jeszcze przed oficjalnym otwarciem instalacji. 49,5-metrowy zabytek został przykryty 25.000 metrów kwadratowych srebrnej tkaniny, zabezpieczonej 3000 metrów kontrastującej czerwonej linyZarówno tkanina, jak i liny wykonane z polipropylenu, rodzaju tworzywa termoplastycznego, i nadają się w pełni do recyklingu.

Nad projektem pracowało ponad 1000 osób, kierowanych przez zespół Christo wraz z instytutem Centre des Monuments Nationaux, muzeum Centre Pompidou i miastem Paryż.


Oficjalne otwarcie instalacji zapowiedziane jest na 18 września 2021 roku. Łuk triumfalny owinięty w folię można będzie oglądać przez 16 dni od daty otwarcia. W tym czasie wciąż będzie płonął wieczny płomień przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wnętrza i taras również pozostaną otwarte, a biletowane wycieczki zostaną wzbogacone o szczegóły dotyczące instalacji poprzednich projektów duetu.
Wiele osób ma trudności z czytaniem naszych projektów. To nie normalne rzeźby, to nie są normalne obrazy. Są wieloma rzeczami w jednym. “ powiedział w 2018 roku Christo w rozmowie z portalem Dezeen

Jak podaje zespół, został on w całości sfinansowany ze sprzedaży oryginalnych dzieł sztuki Christo i Jeanne-Claude, w tym kolaży i modeli.Samodzielne finansowanie prac i zachowanie w ten sposób pełnej wolności artystycznej było kluczowym elementem misji duetu artystycznego.

Instalacja jest “spełnieniem życiowych marzeń” duetu artystów Christo i Jeanne-Claude, którzy byli najbardziej znani z oklejania słynnych budynków na całym świecie.  Szczególnie, że mija właśnie rok od śmierci Christo, który zmarł w 2020 roku. Warto dodać, że ostatnim zrealizowanym projektem Christo przed śmiercią była The London Mastaba gigantyczny stos kolorowych beczek umieszczony na jeziorze Serpentine Londynie.

 

zdjęcia: Wolfgang Volz
źródło: dezeen.com