fot. ZASOBY Studio

Luksfery nadały mu lekkości. Mieszkanie na Żoliborzu w Warszawie

Mieszkanie znajduje się w nowym budynku na Żoliborzu w Warszawie. Wnętrze zaprojektowała Jagoda Sergiel. Architektka stworzyła eklektyczną przestrzeń, w której umiejętnie zestawiła różne motywy. To wizualny, ale bardzo przyjemny miks. Przestrzeń na zdjęciach uwiecznił zespół ZASOBY Studio.

Projekt powstał dla rodziny z dwiema córkami, które korzystają z mieszkania w roku szkolnym, a na weekendy wyjeżdżają do rodzinnego domu. W sumie mieszkanie ma 63 m kw. powierzchni. Projektantka nie musiała przeprowadzać dokładnej analizy oczekiwań klientów. Współpracowała z nimi już wcześniej, dlatego dobrze znała ich gust i preferencje. To znacznie przyspieszyło prace.

Właściciele pragnęli stworzenia wnętrza, które będzie lekko nawiązywało do stylu vintage i retro. Jednocześnie chcieli, by przebywając w środku można było poczuć się jak w paryskiej kamienicy.

Córki inwestorów uwielbiają styl retro, antyki, sztukę i książki – jak mówią sami Inwestorzy – mają „stare dusze”. Chciałam stworzyć przestrzeń utrzymaną w artystycznym klimacie vintage, gdzie będą mogły uczyć się i realizować swoje pasje – wyjaśnia Jagoda Sergiel.

Projektując wnętrze architektka chciała stworzyć komfortowe miejsce dla czterech osób. Chcąc osiągnąć jak najlepszy efekt zmieniono układ funkcjonalny. Proces projektowy zaczął się od zmiany lokalizacji kuchni, która przez dewelopera została zaplanowana w jednym z obecnych pokoi córek. Powstała przestrzeń, która estetycznie nawiązuje do stylu retro, ale przełamana jest mocniejszymi kolorami (czarna kuchnia) oraz oryginalnymi elementami wyposażenia takimi jak duńska komoda z lat 60., odrestaurowany fotel czy nowoczesne wzornictwo.

Wnętrze bazuje na kontrastującej palecie barw. Projektantka zwraca uwagę na ciemniejsze wybarwienie forniru i nawiązanie do charakterystycznych kolorów mebli w okresie mid-century.

W pokojach córek zastosowałam ich ulubione barwy. Chociaż podobne stylistycznie, każdy z nich ma swój indywidualny wyraz – dodaje autorka projektu.

Jagoda Sergiel ciekawie zaprojektowała łazienkę. Dominującą tam biel przełamano intensywnym kolorem na posadzce i głębokim błękitem w meblach. Posadzka została umiejętnie zestawiona z szafką wykonaną na wymiar, która nawiązuje do stylu retro.

Mieszkanie na Żoliborzu – wnętrze

Tytułowe luksfery znalazły się w przedpokoju. Dzięki nim w delikatny sposób wydzielono kuchnię i salon – zbudowano ściankę z luksferów z białą i szeroką fugą oraz płytki z fakturą lastryko. Dzięki luksferom wnętrze jest jaśniejsze. Ten mocny architektoniczny element przełamano delikatnością sztukaterii w strefie dziennej.

Chcąc jeszcze lepiej wykorzystać ograniczoną przestrzeń część zabudowy wykonano na wymiar. Przykładem jest zabudowa kuchni oraz strefa TV w salonie. Obecność każdego elementu została dokładnie przemyślana.

Jagoda Sergiel założyła pracownię w 2021 roku. Wcześniej doświadczenie zbierała pracując w innych biurach projektowych i podczas studiów w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W swojej pracy lubi przygotowywać nieszablonowe projekty, które w jak największym stopniu odpowiadają na potrzeby mieszkańców. – W pracy twórczej nie ograniczam się do jednego stylu czy obecnie panującego trendu – lubię tworzyć wnętrza ponadczasowe, współczesne, które są uosobieniem zarówno mojej wizji, jak i potrzeb. Inspiruje mnie szeroko pojęty design, co często przekłada się na mój osobisty język projektowy – wyjaśnia Jagoda Sergiel.

projekt: Jagoda Sergiel (jagsergiel.com)

zdjęcia: ZASOBY STUDIO (www.zasoby.studio)

Czytaj też: Wnętrza | Mieszkanie | Warszawa | Eklektyzm | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły