Lustro RONDO Oskara Zięty zawisło nad Krakowem

W czasie pandemii, kiedy wszystkie galerie sztuki są zamknięte, a ulice niemal opustoszałe, Oskar Zięta zaprezentował potencjał lustrzanych odbić w przestrzeni krakowskiego Starego Miasta. Unoszące się nad miastem lustro RONDO na jedną noc zabłysło w kilku historycznych lokalizacjach niczym zaczarowany księżyc…

RONDO to wykonany z dmuchanej stali obiekt, który dzięki swej zwierciadlanej powierzchni wpisuje się otaczającą przestrzeń. Został zaprojektowany z myślą o eleganckich i awangardowych wnętrzach, jednak Oskar Zięta lubi eksperymentować i używać obiektów ze swojego studia w różnych kontekstach. W tym roku zaaranżował je już m.in. w reprezentacyjnych komnatach Pałacu Królewskiego we Wrocławiu.

Wystawę INFLATALES. Stalowe opowieści Oskara Zięty, otwartą w październiku w Krakowie, przerwał kolejny lockdown. Jej częścią są, wiszące nad dziedzińcem sceny MOS Teatru im. Juliusza Słowackiego, lustra RONDO tworzące bajkową instalację. Pewnej nocy jedno z nich udało się na nocne zwiedzanie Krakowa… Zawieszone na dźwigu zaskakiwało nocnych przechodniów i przyciągało swym blaskiem, odbijając zabytkowe mury i „srebrne dachy Krakowa”.

Nocny performans to część wystawy INFLATALES. Jej narracja osnuta została wokół niezwykłych właściwości metalu, który jest głównym medium twórczości artystycznej i projektowej Oskara Zięty. Tytułowe INFLATALES to opowieści o nadmuchiwaniu stali powietrzem – coś, co brzmi jak bajka, ale jest rzeczywistością, która daje nieskończone możliwości estetyczne i technologiczne.

Gdy zapada noc, na ulicach Krakowa mają miejsce niezwykłe wydarzenia… Pisał o tym już w latach 40. XX wieku Konstatny Idelfons Gałczyński w poemacie Zaczarowana dorożka:

„Może chcia­łem za mia­sto?
Czło­wiek pra­gnie po­dró­ży.
Dryn­dziarz cze­kał i za­snął,
sen mu wąsy wy­dłu­żył
i go za­cza­ro­wa­li
wiatr i noc, i Ben Ali?
ZA­CZA­RO­WA­NA DOROŻKA
ZA­CZA­RO­WA­NY DOROŻKARZ
ZA­CZA­RO­WA­NY KOŃ”.

Zaczarowane RONDO Oskara Zięty na jedną noc, na przekór pandemii, stało się „nocnym przyjacielem” Krakowa, wiszącym nad miastem stalowym księżycem roztaczającym magiczny blask. Wiszące w bramie Sukiennic, oświetlające Barbakan, korespondujące z katedrą… Nowoczesna estetyka RONDA, lustra wykonanego w technologii FiDU, po raz kolejny doskonale wpisała się w kontekst – we Wrocławiu odbijały się w nim barokowe meble, w Krakowie całe miasto.

Zobacz więcej: Kraków | Technologia | Ciekawostki