Ma 105 m kw. Nowoczesny apartament w Gdańsku

Apartament zaprojektowały Anna Maria Sokołowska, Joanna Kozłowska i Alicja Witkowska. Apartament znajduje się w Gdańsku. To sporej wielkości przestrzeń, która powstała dla pary inwestorów.

Lokal znajduje się w centrum Gdańska i składa się z pokoju dziennego połączonego z aneksem kuchennym, holu, gabinetu, sypialni z garderobą i łazienką, łazienki dla gości oraz pralni. Właściciel mieszkania często podróżują. To jedno z trzech miejsc w Europie, które posiadają i regularnie odwiedzają. Wnętrze gdańskiego lokum zostało zaprojektowane bez nadmiaru elementów dekoracyjnych. To celowy zabieg – klientce zależało, aby mogła sama wybrać sztukę, która z czasem zagości w tej przestrzeni.

Wnętrze nie zostało urządzone w jednym, konkretnym stylu. Poszczególne pomieszczenia są wizualnie spójne. Efekt ten udało się osiągnąć sięgając po ciemne drewno, które pojawia się w wielu częściach apartamentu. Projektantki podkreślają, że jest to wnętrze klasy premium, dlatego znajdziemy tu wysokiej jakości materiały, takie jak drewno, fornir, kamień i jego pochodne, naturalne tkaniny i wysokiej jakości tworzywa.

Pracując nad projektem wnętrza architektki postanowiły zmienić układ funkcjonalny zaproponowany przez dewelopera. Pierwotnie mieszkanie podzielone było na kilka mniejszych pomieszczeń. Ich połączenie pozwoliło stworzyć przestronną strefę do życia.

Codzienne życie toczy się w salonie. Pokój dzienny z aneksem kuchennym oraz częścią wypoczynkowa i jadalnianą, oraz cała przestrzeń korytarza została zachowana w bardzo jasnej tonacji. Założeniem klientów było stworzenie przestrzeni, neutralnej jako tło, dla barw które w przyszłości mają się pojawić w zakupionych przez nich dziełach sztuki. Potrzebowali przestrzeni jasnych ścian i nienachalnego stonowanego wystroju po to, aby można było wyeksponować sztukę bez konieczności konkurowania z innymi mocnymi detalami i kolorami we wnętrzu.

Ciekawostką są tutaj nieco ukryte drzwi. Prowadzą one do pomieszczenia gospodarczego, w której zmieszczono pralkę, odkurzacz i wszystkie elementy, które właściciele chcieli skryć przed widokiem.

W części kuchennej warto zwrócić uwagę na nietypową formę zabudowy wolnostojącej z piekarnikiem, ekspresem i lodówką na wino. Przeważnie robi się je w zabudowie wysokiej w kuchni, tutaj pojawiła się jako osobny mebel z zaobleniami, które pojawiają się też w zabudowie wyspy kuchennej.

We wnętrzu nie brakuje nowoczesnego designu. Wzrok przyciąga oryginalna umywalka w łazience dla gości. To podświetlana umywalka Antonio Lupi, element które nadają cały klimat i kształt aranżacji.


Tak naprawdę nie trzeba tu nic więcej, aby zrobić od wejścia efekt wow. Dlatego właśnie wprowadzony został gres wielkoformatowy ze wzorem marmuru jako estetyczna i ponadczasowa baza materiałowa, oraz ciemne fornirowane zabudowy w otoczeniu malowanych i lakierowanych elementów w ciemniejszym odcieniu beige – tłumaczą autorki projektu.

Sypialnia urządzona została w stonowanej kolorystyce. W towarzystwie takich barw łatwiej odetchnąć i zregenerować się. Sypialnia z garderobą i łazienką zostały wyodrębnione z całości mieszkania i połączone w jedną strefę, do której dostęp mają tylko właściciele. Przejście do sypialni i przeszklonej łazienki odbywa się przez garderobę, w której znajdują się szafy z przeszklonymi frontami, wnęka z niewielkim wyodrębnionym przeszklonym pomieszczeniem z półkami, komoda z siedziskiem, oraz toaletka.

Apartament w Gdańsku jest przykładem udanej współpracy inwestorów z architektkami, które doceniają, że udało im się tu zrealizować wszystkie założenia, na jakich im zależało. Możliwość pracy z produktami marek premium jest dodatkowym atutem.

_

O pracowni:

Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz to pracownia projektowa z siedzibą w Gdyni. Zespół pracowni składa się z trzech projektantek. W sumie pracownia działa na rynku już ponad 17 lat. Przez ten czas udało się zrealizować dziesiątki projektów. Architektki działają od “a” do “zet”, to znaczy prowadzą projekt od pierwszego szkicu, aż do finalnej realizacji. – “...nie tworzymy ładnych obrazków “do szuflady”, doprowadzamy proces realizacji projektu do końca. Tworzymy wnętrza proste, funkcjonalne i ponadczasowe, oparte na wysokiej jakości materiałach i unikatowym designie, dzięki czemu opierają się upływowi czasu i chwilowej modzie. Kluczem do dobrej współpracy jest szczerość, komunikacja i zaufanie, nie składamy obietnic bez możliwości ich realizacji” – czytamy na stronie pracowni.
fot. Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski – Fotomohito

projekt: Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz – Anna Maria Sokołowska, Joanna Kozłowska, Alicja Witkowska

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Art Deco | Gdańsk | whiteMAD na Instagramie