Ma 180 lat. Daktylowiec w gdańskiej palmiarni zostanie wycięty

Daktylowiec znajduje się w palmiarni w Parku Oliwskim w Gdańsku. Specjalnie dla niego powstała ogromna rotunda ze szkła, niestety drzewo zaczęło umierać i wkrótce zostanie usunięte.

O tej inwestycji pisaliśmy już wielokrotnie. Przebudowa kompleksu palmiarni w Parku Oliwskim dobiega końca. W nowej, szklanej konstrukcji znajduje się niemal 30 gatunków roślin i palm. Najbardziej okazałym jest daktylowiec, którego wiek szacowany jest na 180 lat. Kilka miesięcy temu drzewo zaczęło być w coraz gorszym stanie. Mimo prób pomocy nie udało się zahamować procesu usychania drzewa. Według opinii naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego i Jagiellońskiego nie ma szans na odrodzenie daktylowca.

Podjęto decyzję, że drzewo zostanie usunięte. Operacja przeprowadzona zostanie w ciągu najbliższych 2-3 tygodni. Następnie usunięty daktylowiec zostanie przekazany do Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie posłuży studentom i naukowcom.

Plan zakłada, że kolejnym krokiem będzie przygotowanie miejsca na nowe nasadzenia w palmiarni. Zakupione zostaną trzy nowe rośliny: palma niebieska (Brahea Armata), palma bożonarodzeniowa (Adonidia merillii) i palma dżemowa (Butia capitata). Drzewa sprowadzone zostaną z Brazylii, Meksyku i Filipin.


Serwis Trojmiasto.pl w artykule na temat planowanego usunięcia daktylowca opublikował zapowiedź Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Oliwa Tomasza Strugi, który zapowiedział, że w tej sprawie złoży zawiadomienie do prokuratury. Radny chce się powołać na 187. KK § 1. (Kto niszczy, poważnie uszkadza lub istotnie zmniejsza wartość przyrodniczą prawnie chronionego terenu lub obiektu, powodując istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 oraz § 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności).

Czytaj też: Gdańsk | Zieleń | Park  | Szkło | Rośliny | Ciekawostki | Ekologia | WhiteMAD na Instagramie

 

 

źródło: UM Gdańsk

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły