fot. ZASOBY Studio

Ma 60 m kw. Rodzinne mieszkanie w Gdyni

To przestrzeń do życia dla młodej rodziny. Rodzinne mieszkanie znajduje się w budynku z lat 50. Jego nowe wnętrze to dzieło Elżbiety Sawickiej z pracowni em2 Pracownia Projektowa.

W sumie mieszkanie składa się z salonu połączonego z kuchnią, sypialni z gabinetem, łazienki i holu. Lokal położony jest w dzielnicy Wzgórze Świętego Maksymiliana. To atrakcyjna architektonicznie i urbanistycznie część miasta. Dominuje tu zabudowa z lat 50., która nawiązuje do modernizmu. Budynki mieszkalne mają swoją unikalną estetykę i stanowią ważny element dziedzictwa kulturowego Gdyni.

Pracując nad projektem wnętrza architektka chciała z szacunkiem odnieść się do okresu, w którym powstała ta część miasta. Pierwszym krokiem było zaplanowanie nowego układu funkcjonalnego, aby dopasować go do potrzeb nowych mieszkańców. W efekcie połączono kuchnię z salonem, tworząc przestrzeń, która sprzyja komunikacji i integracji między mieszkańcami.

Chcieliśmy utrzymać delikatną, wizualną granicę między kuchnią, a resztą salonu. W tym celu zachowaliśmy fragment oryginalnej ściany, która tworzy zaokrągloną ramę dla kuchni – opisuje Elżbieta Sawicka.

To unikalny element, który wpływa na atmosferę całej przestrzeni. Dodatkowo wizualnie powiększono kuchnię poprzez zastosowanie lustra, które tworzy złudzenie głębi i odbija światło.

Projektantka zaznacza, że projektując rodzinne mieszkanie w Gdyni pracowała ze świadomymi inwestorami, którzy cenią historię i przedmioty, które ich otaczają. Dlatego obok współczesnego designu znaleźć tu można dużo mebli vintage. To właśnie połączenie przeszłości z teraźniejszością nadaje wnętrzu unikalnego charakteru.

Plusem jest powstały regał w salonie. Został on zaprojektowany przez em2 Pracownię Projektową w nawiązaniu do zaokrąglonego przejścia między salonem a kuchnią. Zaoblone nogi regału nadają mu miękkiego charakteru, a umiejscowienie go we wnęce w ścianie sprawia, że nie zajmuje dużo miejsca.


Wyzwaniem było zaprojektowanie łazienki, która ma małą powierzchnię. Udało się tutaj zmieścić prysznic typu walk in. Charakterystycznym elementem tej części mieszkania jest posadzka z płytek ułożonych w szachownicę, która pojawia się zarówno w łazience, ale też w kuchni i sprawia, że przestrzenie są wizualnie spójne.

Ściana w sypialni połączonej z miejscem do pracy jest zdecydowanie najmniej oczekiwanym elementem naszego projektu. Zdecydowaliśmy się na oczyszczenie jej z farby i częściowo z tynku, odkrywając tym samym niezwykły, niepowtarzalny wzór. Ta ściana przypomina impresjonistyczne obrazy van Gogha, z pełnymi harmonii i delikatnymi niuansami barwy żółtej, które tworzą niezwykłą atmosferę w tym pomieszczeniu – dodaje na koniec Elżbieta Sawicka.

projekt: em2 Pracowania Projektowa

zdjęcia: ZASOBY STUDIO

Czytaj też: Gdynia | Mieszkanie | Drewno | Eklektyzm | Wnętrza | Polscy projektanci | whiteMAD na Instagramie