Ma 82 m kw. Mieszkanie w industrialnym stylu w Zielonej Górze

Mieszkanie znajduje się w Zielonej Górze. Jego wnętrze powstało w pracowni Fanajło Home Design Decor. To licząca 82 m kw. przestrzeń z antresolą, która jest nowoczesną kwintesencją pasji do czytelnictwa, królestwa książek, ale również komfortowej przestrzeni mieszkalnej oraz miejscem do domowej rekreacji i pracy. Loft we wnętrzach pofabrycznych, w których dominuje wysokość pomieszczeń i stal konstrukcyjna to doskonałe miejsce na stworzenie industrialnego wnętrza. Do środka zaprasza blaskiem elegancji oraz rozświetlonym oprawami polskiej marki AQForm.

Industrialno-elegancki kompromis

Mieszkanie w Zielonej Górze to przede wszystkim niezwykle funkcjonalna przestrzeń, która została stworzona zgodnie z oczekiwaniami inwestorów, którym zależało m.in. na wydzieleniu miejsca na książki oraz na komfortowym, ale nadal estetycznym wyposażeniu kuchni. Wytyczne uwzględniały również znalezienie miejsca na klatkę dla szynszyli czy przestrzeni do ćwiczeń na macie, oraz do przyjmowania gości i grania w planszówki.

Osiemdziesięciodwumetrowe wnętrze zaprasza przede wszystkim industrialnym klimatem, który został wzbogacony złotymi dodatkami. Istotną rolę w tym klimatycznym mieszkaniu grają takie materiały wykończeniowe jak dębowa jodełka francuska, idealnie odbijająca światło naturalne, sztukateria ścienna, a także stal konstrukcyjna i dekoracyjny blask dodatków. Surowy, techniczny styl łączy się tutaj z elegancją gustownych wnętrz.

Loftowe wyzwania aranżacyjne

Niezwykle dekoracyjnym elementem tego projektu jest biblioteczka umieszczona prawie pod sufitem. To doskonała przestrzeń na liczne książki właścicieli, których ciągle przybywa, ale również ciekawy zabieg aranżacyjny, który podkreśla wysokość wnętrza. Oryginalnym elementem w tej konstrukcji jest oczywiście drabina, dzięki której użytkownicy mieszkania mogą dostać się do wszystkich pozycji czytelniczych. Reszta lektur właścicieli znajduje się w drugiej biblioteczce, która została połączona z głębokim parapetem, będącym jednocześnie komfortowym siedziskiem.

Sporym wyzwaniem aranżacyjnym okazało się doświetlenie przestrzeni loftu. Jedynym źródłem światła dziennego były dwa okna, które nie zapewniały wystarczającego doświetlenia. Pracownia Fanajło Home Design Decor w tej realizacji posiłkowała się obliczeniami fotometrycznymi, które pozwoliły wydobyć przestrzeń i stworzyć klimat dzięki oświetleniu polskiej marki AQForm.  W projekcie zostały wykorzystane min. oprawy MODERN GLASS i SET RAW oraz nowoczesne oświetlenie na szynoprzewodach.


Inwestorzy uwielbiają naturalne rośliny, jednak ze względu na brak światła nie mogli sobie na nie pozwolić, ponieważ nie rosły. Zastosowaliśmy specjalne oświetlenie w wybranych reflektorach tak, aby zachodziła fotosynteza roślin i dzięki temu mogły stanąć tam donice pełne zieleni, które ożywiają przestrzeń” mówi Katarzyna Fanajło.

Loft – współczesny wyznacznik trendów

Nietrudno zauważyć, że loft jest motywem przewodnim w wielu współczesnych aranżacjach. Industrialny projekt mieszkania w Zielonej Górze nie jest jednak typowym synonimem magazynowo-ceglanego stylu. W tym wnętrzu dominuje przede wszystkim niepowtarzalny charakter, którego nieodłącznymi elementami są zarówno części konstrukcyjne pofabrycznego budynku, jak i przytulna, ale oszczędna w formie koncepcja.

Nie zabrakło w niej miejsca na uniwersalną szarość połączoną z ocieplającymi materiałami, takimi jak drewno i tekstylia. Dodatkowym elementem przełamującymi styl loftowy jest wyposażenie, między innymi kanapa z dodatkowymi poduchami czy też dywan. Zielonogórski loft jest nowoczesną alternatywą dla klasyki industrialnego stylu. Praktyczne i stonowane połączenie kolorystyczne zostało wzbogacone nietuzinkowymi rozwiązaniami, takimi jak antresola czy biblioteczka pod sufitem.

Na uwagę zasługuje również nowoczesne oświetlenie, czyli oprawy marki AQForm, które wpisały się w klimat wnętrza.  Dekoracyjne szklane lampy zwieszone z sufitu tworzą ciekawą kompozycję jednocześnie delikatnie doświetlają stół i wyspę. Pozostałe elementy oświetleniowe są subtelnym detalem, który wydobywa z projektu niepowtarzalny charakter.

Czytaj też: Oświetlenie | Mieszkanie  | Wnętrza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Design: Fanajło Home Design Decor

Foto: Krzysztof Strażyński STUDIO