Ma dwa poziomy. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie

Projekt tego dwupoziomowego mieszkania w Krakowie powstał w pracowni Dom Studio Dominiki Matuszewskiej. To licząca 107 m kw. przestrzeń w nowym budynku na krakowskich Bieńczycach.

Mieszkanie składa się z kuchni, pokoju dziennego i łazienki na dolnej kondygnacji oraz pokoju gościnnego, sypialni, dwóch małych garderób i łazienki na górnym piętrze. Życzeniem inwestora było stworzenie przestronnej przestrzeni, która mieszkańcom stworzy atrakcyjną przestrzeń do odpoczynku. Dodatkowo wnętrze miało być eleganckie i utrzymane w chłodnej tonacji.

Projekt wnętrza architektka rozpoczęła od analizy zastanego układu. To co zaproponował deweloper wymagało zmiany, dlatego plan mieszkania znacząco się zmienił.

W celu zwiększenia powierzchni salonu kuchnia została przeniesiona bliżej wejścia, dzięki temu powstało też miejsce na wyeksponowanie pianina, które wymarzył sobie Inwestor. Zdecydowano się na zmianę kształtu schodów i dobudowanie antresoli dzięki której powstała dodatkowa przestrzeń na fotel – opisuje autorka projektu.

Samonośne, stalowe schody stanowią niezwykle ważny element całego mieszkania, a ich rzeźbiarska forma przyciąga uwagę. Zdecydowanie stanowiły one największe wyzwanie projektowe ze względu na swoją skomplikowaną geometrię, niewielkie gabaryty, sposób wykonania i precyzyjne wykończenie z białego kamienia.

Zamiłowanie klientów do naturalnych kamieni widzimy również w kuchni na blatach wykonanych z granitu oraz w na ścianie w górnej łazience, gdzie znajduję się naturalny, różowy onyks z możliwością podświetlenia, nadający wyjątkowy charakter wnętrzu podczas kąpieli.


Chcąc przełamać stonowaną biało-szarą kolorystykę mieszkania projektantka dodała kolorowe akcenty w postaci musztardowej tapicerki krzeseł, granatowej sofy i złotych dodatków. W mieszkaniu przyłożono ogromną wagę do najdrobniejszych detali, od mosiężnych uchwytów meblowych (z polskiej marki Pap Deco) przez ręcznie malowane lustro z efektem postarzenia przy drzwiach wejściowych.

Na pierwszy rzut oka wnętrza wydają się być proste wręcz surowe, jednak wypełnione są bogactwem faktur i detali, dzięki czemu nie stają się monotonne. Projekt i realizacja było sporym wyzwaniem, w które zostało włożone masa zaangażowania, pracy i czasu, ale rezultat robi wrażenie. Nad projektem mieszkania w Krakowie pracował też architekt Łukasz Sczęsny.

fot. Polewany Photos

Czytaj też: Kraków | Wnętrza | Art Deco | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie