Ma rzeźbiarską formę. Szklany zegarek Hublot

Hublot MP-15 Sapphire to najnowszy owoc współpracy luksusowej marki zegarków ze znanym japońskim artystą Takashim Murakamim. Motywem przewijającym się w dziełach Japończyka jest uśmiechnięty kwiat, który obecny jest także na szkiełku MP-15. Przezroczysty zegarek w niecodzienny sposób eksponuje swój skomplikowany mechanizm, co winduje jego cenę do 330 tys. €.

Zegarek jest prawie całkowicie przezroczysty, ponieważ wykonano go głównie ze szkła szafirowego. Wskazówki na metalowej tarczy poruszają się pod mechanizmem, co jest rzadkością wśród zegarków. Od tarczy odchodzi 12 szklanych płatków, a całość przytwierdzona jest do przezroczystego paska. Dodatkowo komponenty zegarka przykrywa kopuła z charakterystycznymi oczami i uśmiechem kwiatka Murakamiego. Według Hublot zegarek ma być czymś w rodzaju dzieła sztuki, dlatego powstało zaledwie 50 egzemplarzy MP-15 Sapphire.

Przezroczystość zegarka sprawia, że centralnie położony mechanizm zdaje się lewitować. Pośrodku MP-15 umieszczono mechanizm tourbillon. Jest to skomplikowana konstrukcja, która obraca się wokół własnej osi w ciągu 60 sekund. Ruch tourbillona przypomina wir. Takie rozwiązanie zapewnia odporność na negatywne skutki grawitacji, która wpływa na ruch mechanizmu. Dla porównania praca klasycznych mechanizmów może być zaburzana przez niekorzystne położenie zegarka.

Nakręcanie Hublot MP-15 również nie mogłoby odbyć się w tradycyjny sposób. W celu ponownego wprawienia mechanizmu w ruch należy użyć specjalnej igły dołączonej do zegarka. Rezerwa chodu wynosi około 150 godzin, czyli nieco ponad 6 dni.


Szwajcarska marka zegarków luksusowych Hublot powstała w 1980 w Nyon. Hublot w swojej ponad 40-letniej historii tworzył modele klasyczne i eleganckie oraz te… mniej konwencjonalne. Szwajcarzy stworzyli wcześniej zegarek przypominający silnik Ferrari, zegarek wyglądający jak prędkościomierz, a teraz przyszła pora na zegarek-kwiat.

Warto wspomnieć, że Hublot znany jest także z ogromnych marż na swoich produktach. Niestety wysoka cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Jednak należy pamiętać, że MP-15 Sapphire to zegarek unikatowy, nieprzeznaczony do masowej produkcji. Hublot wraz z Murakamim stworzyło dzieło sztuki, które raczej nie będzie częstym widokiem na ulicy. Bynajmniej nie ze względu na swoją przezroczystość.

Źródło zdjęć: Hublot

Czytaj też: Ciekawostki | Szwajcaria | Szkło  | whiteMAD na Instagramie