ptasi mural

Mała sówka z Kozłówka. A może nie taka mała? Oto kolejny ptasi mural

Sóweczka to najmniejszy gatunek sowy występujący w Polsce. Ma ona zazwyczaj zaledwie kilkanaście centymetrów i mieści się w ludzkiej dłoni. W tym przypadku jest jednak zdecydowanie większa, za sprawą nowego, 10-metrowego malowidła Wojciecha Rokosza. Ptasi mural znajduje się na os. Na Kozłówce w Krakowie.

Ptasie murale powstają na krakowskim osiedlu od kilku lat dzięki inicjatywie tamtejszej spółdzielni mieszkaniowej. W whiteMAD opisywaliśmy je już kilkukrotnie, a więcej pięknych ptasich realizacji można zobaczyć w tym miejscu. W poprzednich latach, na 4-piętrowych blokach mieszkalnych pojawiły się między innymi murale przedstawiające skaczące po gałęziach wróble, wielobarwną żołnę, brodzącego w wodzie bociana, stukającego w drzewo dzięcioła, ale też pustułkę, kaczkę mandarynkę czy słowika. W ubiegłym roku powstał także specjalny ptasi mural przedstawiający czytającą kawkę stworzony dzięki współpracy Biblioteki Kraków, Spółdzielni Mieszkaniowej Na Kozłówce i zaangażowaną społecznie krakowską palarnię kawy Coffee Pro. W sumie murali jest tu już ponad 20.

Warto zaznaczyć, że niektóre ptaki z osiedlowych malunków to gatunki, które żyją w znajdującym się na skraju osiedla parku rzeki Drwinki. Jest to bardzo interesujące miejsce zarówno z przyrodniczego, jak i ornitologicznego punktu widzenia. 

Kim jest twórca murali?

Wojciech Rokosz urodził się w 1977 r. W latach 1998-2003 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a dyplom z wyróżnieniem oraz medalem rektora ASP zdobył w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego. Pracował w jednej z krakowskich galerii sztuki, obecnie uważa się za malarza „monumentalnego”, bawiącego się w alpinistę przemysł ego lub alpinistę przemysłowego, bawiącego się w malarza „monumentalnego”. Pochodzi z Mielca.

Tekst: Tomasz Kobylański

Zdjęcia: Tomasz Kobylański, Wojciech Rokosz

Zobacz również: Murale | Malarstwo | Blok

 

 

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły