Maleńki drewniany dom na każdą porę roku

Zaprojektowali go architekci z pracowni Devyni Architektai. Drewniany dom znajduje się w położonej pod Wilnem wsi Sariai.

Architekci zaprojektowali ten dom, aby stworzyć swego rodzaju schronisko zaszyte w głębi lasu. Dom powstał dla myśliwego, który od głośnych wystrzałów woli odgłos natury. Dlatego budynek został umieszczony na działce, która z każdej strony otoczona jest drzewami.

Drewniany dom oddaje typową dla Litwy estetykę i styl życia. Właściciele budynku lubią zjadać to, co znajdą w lesie i wymieniać te produkty z gospodarzami z sąsiednich wiosek. Miłość do natury widać już w samej konstrukcji budynku, która jest bardzo prosta. Architekci zdecydowali się na drewno, które po latach będzie można łatwo poddać recyklingowi. Drewno pochodzi z lokalnych lasów. Również wszyscy stolarze i rzemieślnicy, którzy pracowali na miejscu, pochodzili z pobliskich wiosek.

Budynek został zaprojektowany tak, by nie trzeba było korzystać z trudnych rozwiązań projektowych, które wymagałyby ingerencji profesjonalnych konstruktorów – mówią autorzy projektu.


W środku jest jasno i skromnie. W budynku umieszczono tylko niezbędne do życia przedmioty. W porozumieniu z właścicielami architekci zdecydowali się na wybór mebli i dodatków z IKEA. Wnętrze uzupełniają ozdoby tradycyjne dla litewskiej kultury – widać tu wizerunki zwierząt, kontury ptaków i motywy roślinne.

W sumie budynek ma 100 m kw. Parter składa się z części dziennej połączonej z aneksem kuchennym. Strefa ta zajmuje niemal połowę powierzchni. W drugiej części znalazła się duża sypialnia oraz łazienka. Kilkadziesiąt metrów od domku zbudowano saunę fińską, której wygląd utrzymany został w podobnej estetyce.

Czytaj więcej: Dom jednorodzinny | Drewno | Zieleń | Domek letniskowy | Litwa

fot. Augis Narmontas, źródło: Devyni Architektai