Małgorzata Mirga-Tas była pierwszą romską artystką, która reprezentowała pawilon narodowy na słynnym Biennale Sztuki w Wenecji. W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie od czwartku natomiast będzie prezentowana wystawa prac artystki zatytułowana „Wędrujące obrazy”. Będzie można na niej zobaczyć słynny cykl „Wyjście z Egiptu” i serię wielkoformatowych tkanin zatytułowaną „Herstorie”. Na krakowskim Rynku Głównym zobaczyć będzie można także zupełnie nowe dzieła twórczyni pochodzącej z Czarnej Góry. Tematyka wielu z nich będzie skupiona między innymi wokół historii nowohuckich Romów i romskiej pamięci.
Małgorzata Mirga-Tas inspiruje się sztuką dawną, szczególnie malarstwem renesansowym, ale także codziennością. – Z jednej strony, przeobraża na swój użytek najbardziej znaczące motywy dziedzictwa europejskiego i sztuki nowożytnej. Z drugiej, bada i wykorzystuje fotografie z rodzinnych archiwów – informuje Międzynarodowe Centrum Kultury.
Na pierwszej części wystawy, zatytułowanej „Atlas”, będą prezentowane także prace innych autorów, wykonane w rozmaitych technikach, które ilustrują stereotypowy sposób postrzegania Romów. W kolejnych salach będzie można zobaczyć natomiast twórczość Małgorzaty Mirgi-Tas. Ma ona być próbą odczarowania narzuconych wizerunków, a także formą osobistej i zbiorowej autoprezentacji. Artystka podejmuje w nim między innymi zagadnienia złożonej romskiej i polskiej tożsamości, dekolonizacji romskiego materialnego dziedzictwa kulturowego oraz zagłady Romów i Sinti.
Ważnym źródłem inspiracji dla Małgorzaty Mirgi-Tas są romskie kobiety, które bardzo często czyni bohaterkami swoich prac. – To członkinie rodziny, najbliższe współpracowniczki, zaprzyjaźnione artystki i aktywistki – postacie zasłużone dla społeczności romskiej. Ten swoisty feminizm mniejszości ma na celu dekonstruowanie stereotypowego wizerunku romskich kobiet, utrwalonego przez wieki w kulturze wizualnej – można przeczytać w opisie wystawy.
Artystka tworzy swoje monumentalne obrazy i parawany ze skrawków materiałów oraz fragmentów ubrań. Często wykorzystuje w tym celu tkaniny i osobiste przedmioty podarowane jej przez najbliższych. Hipnotyzujące, wibrujące bogactwem barw, faktur i szczegółów kolaże, patchworki czy instalacje opowiadają historie, obok których nie można przejść obojętnie.
Ekspozycję „Wędrujące obrazy. Małgorzata Mirga-Tas” będzie można zwiedzać od 2 grudnia 2022 roku do 5 marca 2023 roku w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie.
Czytaj również:
Pawilon Polski na weneckim biennale zachwyca! Stworzyła go polsko-romska artystka z Małopolski
Tekst: Tomasz Kobylański, materiały prasowe
Zdjęcia: materiały MCK
Zobacz również: Ciekawostki | Mozaika | Tkanina | Polscy projektanci | Wystawa