Marcinek
"Marcinek" w Poznaniu

“Marcinek” w Poznaniu po remoncie. Ceglana elewacja jest jak nowa!

Zakończyły się prace remontowe, dzięki którym kultowy “Marcinek” zyskał oczyszczoną elewację i mury. Prace wykonywano pod nadzorem konserwatora zabytków.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 imienia Karola Marcinkowskiego działa w budynku, który powstał w 1903 roku. Obecnie dzięki remontowi elewacji nie tylko odzyskał pierwotny charakter architektoniczny, ale również został wzmocniony i zabezpieczony przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Trudno wyobrazić sobie naszą oświatę bez “Marcinka”. To szkoła, przez którą przewinęły się tysiące absolwentów, którzy następnie tworzyli różne sfery życia społecznego, naukowego, artystycznego i sportowego nie tylko w Poznaniu, ale też w całej Polsce. Teraz kolejne pokolenia będą mogły uczyć się tu w godnych warunkach – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Prace prowadzone były pod nadzorem konserwatorskim. Naprawiono m.in. widoczne wcześniej w wielu miejscach ubytki w cegłach, gzymsach i spoinie, odpadające tynki zastąpiono nowymi, a także usunięto szpetne napisy ze ścian.
Marcinek


Budynek wcześniej dotąd nie posiadał izolacji przeciwwilgociowej i od lat był narażony na destrukcyjne działanie wody. Obecnie jego mury zostały oczyszczone, osuszone, odsolone, zdezynfekowane oraz zabezpieczone z użyciem specjalistycznych preparatów – mówi Barbara Plenzler- Horváth, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Zabiegi konserwacyjne przeszły również granitowe schody, elementy drewniane (w tym część okien i drzwi) oraz parapety. Wymieniono rynny i opierzenia, a okratowanie okien zostało ujednolicone. W ramach prac wykonano też izolację przeciwwilgociową ścian fundamentowych, drenaż i udrożniono kanalizację deszczową.

Czytaj też: Edukacja | Szkoła | Renowacja | Cegła | Poznań | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Poznań

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły