Marka COS ma niespodziankę dla fanów. Instalacja w Mediolanie

Szwedzka marka COS nawiązała współpracę z japońskim architektem Sou Fujimoto. Przygotowana przez niego specjalna instalacja zaprezentowana zostanie w Mediolanie podczas tegorocznej edycji Salone del Mobile.

Uznany japoński architekt Sou Fujimoto słynie ze swoich innowacyjnych projektów, które przesuwają granice minimalizmu i przestrzeni negatywnej, tym samym podzielając wizję ponadczasowości i nowoczesności, z których słynie marka COS. Projektem Serpentine Gallery Pavilion z 2013 roku, Sou Fujimoto zwrócił na siebie uwagę marki, będącej dorocznym sponsorem cyklu spotkań Serpentine Park Night Series.

Instalację będzie można zwiedzać od 12-17 kwietnia w samym centrum Mediolanu. To już piąty rok gdy COS wystawia swoją instalację w Mediolanie podczas targów Salone del Mobile i kolejny projekt marki, która dotychczas współpracowała m.in. z Nendo czy Snarkitecture.

Inspirowana najnowszą kolekcją marki, instalacja Sou Fujimoto będzie interakcją przestrzeni ze światłem i cieniem, dając nowatorskie doświadczenie zanurzenia. Instalacja daje wrażenie lasu pełnego świateł i będzie reagowała na ruch, tym samym wchodząc w interakcję ze zwiedzającymi przestrzeń.

Tworząc instalację dla COS wyobraziłem sobie las pełen świateł. Miał on składać się z niezliczonej ilości górnych świateł punktowych, które pulsują i nieustannie poddają się efemeryczności bytu i przemian. Ludzie błąkają się po tym lesie, jakby zaczarowani magią owego światła. Światło i ludzie wchodzą ze sobą w interakcję. Istnienie jednego definiuje przemianę drugiego – opisuje swój projekt Sou Foujimoto.

Współpracę z architektem podsumowała Karin Gustafsson, główna projektantka kolekcji damskiej COS:

To ogromny zaszczyt, że możemy pracować z Sou Fujimoto, z którym tak wiele nas łączy artystycznie. Z ogromną niecierpliwością czekamy na efekt końcowy, który pokażemy w naszej niezwykłej nowej przestrzeni w sercu Mediolanu – powiedziała Karin Gustafsson.

Instalacja COS x Sou Fujimoto będzie otwarta od 12 do 17 kwietnia 2016 roku.

W przestrzeni, w której znajduje się instalacja dawniej mieściło się kino. Użycie świateł w projekcie to hołd oddany temu miejscu. Światła reflektorów połączą modę, przestrzeń i las – dodał Sou Fujimoto.

Sou Fujimoto założył firmę Sou Fujimoto Architects w 2000 roku. Laureat wielu wyróżnień, otrzymał pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie Taiwan Tower oraz Beton Hala Waterfront Center w roku 2011, a także Grand Prize na AR Awards w roku 2006. Projektując domy, instalacje czasowe oraz placówki medyczne i kulturowe, Fujimoto jest obecnie zaliczany do czołówki światowych architektów. Do jego najbardziej cenionych prac należą Serpentine Gallery Pavilion 2013, House NA oraz Musashino Art University Museum & Library w Japonii.

zdjęcia: materiały prasowe