Masz zbędne banery? Szukają ich w Gdańsku, by dać im nowe życie

Upcyklingiem zajmuje się Spółdzielnia Socjalna Zeroban. Tworzy ja mała grupa ludzi, którzy przetwarzają stare banery na zupełnie nowe przedmioty.

Gadżety powstają z banerów i roll upów. Ostatnio brakuje surowca, który mógłby zostać pocięty, oczyszczony i uszyty w nowej formie. Wszystko z powodu braku wydarzeń oraz… uchwały krajobrazowej, która uregulowała w Gdańsku sposób wieszania reklam. Spółdzielnia Socjalna Zeroban apeluje teraz do osób w całej Polsce, by sprawdziły zakamarki swoich domów, magazynów w pracy, by odnaleźć tam zbędne odpady i dostarczyć im do przetworzenia.

Spółdzielnia działalność zaczęła w kwietniu tego roku. Specjalizuje się w upcyklingu, czyli przetwarzaniu niepotrzebnych materiałów reklamowych w myśl idei zero waste. Efektem ich pracy są torebki, nerki i portfele.

W otwartej na początku listopada spółdzielczej pracowni przy ul. Lęborskiej zatrudnienie znalazły trzy osoby. Panie Ola i Agnieszka są krawcowymi, a pan Artur odpowiada za sprzedaż produktów.

Surowcem w naszej pracy są stare banery i roll upy, które za pomocą igły i nitki zamieniamy w unikatowe nerki, saszetki, kosze do sortowania czy też “zaangażowane” torby z przesłaniem. Niestety zapasy surowca szybko się kurczą i już niedługo wykorzystamy nawet najmniejszy skrawek tego, co jest jeszcze w magazynie – mówi Karola Dwórznik, wiceprezeska Zerobanu, koordynująca nową pracownię.


Brak materiału bazowego spowodowany jest głównie lockdownem branży eventowej organizującej różnego rodzaju wydarzenia, na które drukowane były banery i roll upy. W Gdańsku brakuje już także wielkoformatowych reklam wiszących na elewacjach budynków, które także stanowiły doskonały surowiec do przerobienia.

Jeśli macie w swoich magazynach stare roll upy lub niepotrzebne banery, które są stanie nadającym się do przetworzenia, chętnie się nimi zaopiekujemy i dobrze wykorzystamy – apeluje Magda Jabłońska, prezeska spółdzielni.

Więcej informacji o tym, jak przekazać surowiec znajdziecie na stronie www.zeroban.pl.

Czytaj więcej: Ekologia | Recykling | Miasto | Gdańsk

źródło: UM Gdańsk