Mateusz Sienkiewicz i Kropky Ceramics. Rzucił korporację dla garncarstwa!

Proste formy, jasne, nienarzucające się przestrzeni kolory oraz maksymalna użytkowość naczyń – to główne cechy ceramiki, którą tworzy we Wrocławiu Mateusz Sienkiewicz. Młody twórca garncarski warsztat szlifował w Wielkiej Brytanii, a dla rozwijania własnej marki Kropky Ceramics poświęcił pracę w finansach. Czy było warto? Przekonajcie się na własne oczy.

Jak mówi Mateusz Sienkiewicz, droga, która doprowadziła go do tworzenia ceramiki była dość długa. – Tuż po ukończeniu studiów zająłem się marketingiem internetowym i w tamtym czasie wybrałem się na pierwszy kurs toczenia na kole, szukając dla siebie kreatywnego zajęcia – wspomina Mateusz, który krótko mieszkał też w Birmingham i swoje pierwsze koło garncarskie kupił w Stoke-on-Trent w Wielkiej Brytanii, nazywanym często światową stolicą garncarstwa. – Po powrocie do Polski pracowałem jako projektant graficzny dla dużej korporacji z sektora finansowego. W międzyczasie cały czas rozwijałem swój warsztat garncarski, działając w zaprzyjaźnionych pracowniach – opowiada twórca.

Dokładnie rok temu wrocławianin zdecydował się otworzyć swoją własną pracownię. Znajduje się ona w centrum Wrocławia. Powstają w niej nowe kolekcje naczyń, ale Mateusz Sienkiewicz stara się w niej zarazić pasją do ceramiki innych. Uczy toczenia na kole garncarskim osoby chcące poznać tajniki pracy w tej wymagającej technice. Dodatkowo, w pracowni działa showroom Kropky Ceramics, gdzie można na żywo obejrzeć i kupić jego prace.

Dlaczego właśnie ceramika? Jak opowiada Mateusz, jest ona dla niego najlepszą formą wyrazu. – Daje dużo możliwości tworzenia i jest bardzo obszerną dziedziną, która pozwala na ciągłe poszukiwanie i zdobywanie nowej wiedzy oraz umiejętności. Moje osobiste poszukiwania to współpraca formy i zdobienia przy zachowaniu pełni użytkowości. Kubek czy talerz stworzony ręcznie nie powinien wymagać innego traktowania, jak na przykład specjalnego mycia ręcznego, niż pozostałe naczynia, które mamy w szafce – mówi. Jego prace można zobaczyć na stronie www.kropky.com

Tekst: Tomasz Kobylański

Zdjęcia: Mateusz Sienkiewicz, Frames&Faces Studio

Zobacz również: Ceramika | Polscy projektanci | Rzeźba | Gadżety | Naczynia

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły