Meble z odpadów przemysłowych. Stacklab użył zalegającego filcu

Meble z odpadów przemysłowych to rewolucyjny pomysł Kanadyjczyków ze studia Stacklab  Kolejna edycja ich kolekcji Felt jest przykładem wykorzystania odpadów, które zalegają w magazynach. Do współpracy nad projektem zaproszono lokalne firmy.

Stacklab to multidyscyplinarna pracownia założona przez Jeffa Forresta w Toronto w 2013 r. Projekty firmy tworzone są przy pomocy zaawansowanych technologii oraz materiałów z recyklingu. W założeniu takie podejście ma podkreślać problemy środowiskowe.

Felt to sztandarowa kolekcja firmy z Toronto. Powstała dzięki współpracy z lokalnymi producentami wełny z owiec merynosowych. Studio zauważyło, że wysokiej jakości wełna po prostu zalega w magazynach, generując koszty. W odpowiedzi na dostrzeżony problem, Stacklab opracowało program komputerowy, który potrafi oszacować, ile fragmentów filcu będzie można wykorzystać do stworzenia mebli. Taka optymalizacja pracy maszyn wycinających filc pozwoliła studiu ,,odzyskać” materiały na projekt Felt.

Meble wykonano poprzez nakładanie na siebie filcu i paneli akustycznych PET. Z perspektywy klienta, już podczas dokonywania zamówienia można wybierać kolory i warstwy wedle upodobań. Takie podejście do mebli spodobało się członkom jury konkursów architektonicznych. W 2022 r. Felt wygrało nagrodę w kategorii ,,Meble i Kolekcje”, przyznawaną przez AZ Awards. To konkurs organizowany przez magazyn architektoniczny Azure. Jury konkursu określiło pracę Stacklab, jako kompromis pomiędzy indywidualizmem a zrównoważonym rozwojem.

Felt

Filcowa kolekcja okazała się na tyle dużym sukcesem, że Stacklab założyło osobną markę filcowych mebli. Firma Stackabl powstała we współpracy firmy Jeffa Foresta z nowojorską galerią Maison Gerard. W 2021 r. ukazała się ich pierwsza wspólna kolekcja. Nowe meble Stackabl stanowią kolejne wariacje kolekcji Felt. Najnowsza – Baer, ma mieć swoją premierę na targach projektowania Design Miami już szóstego grudnia 2023 r.

Serię mebli zaprojektowano dla sklepu i galerii Adorno. Sklep specjalizuje się w sprzedaży produktów, od mniej znanych projektantów. Pierwsza edycja była dostępna już w 2017 r., a ostatnia ukazała się trzy lata później. Na stronie dostępne są krzesła, lampy, ławki i fotele kreatywnej marki.

Źródło: Stacklab, Stackabl

Zdjęcia: Stacklab (stacklab.ca), Stackabl (www.stackabl.shop)

Czytaj też: Meble | Recykling | Kanada | whiteMAD na Instagramie | Ciekawostki | Detal