Metamorfoza mieszkania na Mokotowie w Warszawie

Ciasne, podzielone na niewielkie pomieszczenia mieszkanie w starym budynku na Mokotowie stało się nowoczesnym, eleganckim apartamentem w stylu butikowego hotelu. Projektant Paweł Wyrzykowski umiejętnie połączył materiały i meble dobrych marek.

Pracownia architektoniczna Wyrzykowski Studio przeprowadziła metamorfozę mieszkania na Dolnym Mokotowie w budynku z przełomu lat 50. i 60. w pobliżu Łazienek Królewskich. Wnętrze zostało wykończone „pod klucz” przy nadzorze architekta na etapie realizacji. Założeniem było uzyskanie lepszej i optycznie powiększonej przestrzeni oraz stworzenie funkcjonalnego układu. Początkowo mieszkanie składało się z niedużych oddzielnych pomieszczeń: dwóch pokoi, niewielkiej kuchni, toalety i malutkiej łazienki. Zadaniem pracowni architektonicznej Wyrzykowski Studio było przebudowanie mieszkania i stworzenie nowego wystroju.

Optyczne powiększenie uzyskano przez otwarcie kuchni na salon. W obu zastosowano podobne materiały, dlatego tworzą one spójną całość. Paweł Wyrzykowski świetnie zestawia różne odcienie łagodnego błękitu i fioletu z miodowymi odcieniami drewna, marmuru i złota. Do tego umiejętnie łączy różne faktury – wypolerowany kamień, dywan z intrygującą fakturą, olejowane drewno z wyraźnie widocznym usłojeniem. Blaty kuchenne zostały wykonane z marmuru tego samego kamienia co ściana w salonie, a podłoga z dębu olejowanego, podobnie jak zabudowa kuchni. W tej strefie wygospodarowano niewielki blat do spożywania posiłków, zaakcentowany hokerami Living Divani Nina. Z kolei część centralną salonu stanowi ściana wykończona kamieniem (tym samym, co blaty w kuchni), z biokominkiem oraz miejscem na ekspozycję sztuki lub telewizor. Po bokach znajdują się półki na książki.

W sypialni stworzono nastrój intymności, dzięki miękkiej wykładzinie i tapecie marki Arte, która wygląda, jakby była tkana. Ze względów sentymentalnych pozostawiono stare meble: stoliki nocne, komodę i szafę – wkomponowane w nowoczesny wystrój. Do sypialni prowadzą duże drzwi przesuwne z lustrem od strony holu.

Łazienkę utrzymano w kolorystyce korespondującej z salonem i z sypialnią. Posadzkę i okładziny ścian wykonano z marmuru Botticino Semiclassico. Ściany i wykonaną na zamówienie szafkę umywalkową pomalowano w kolorze dobranym do tapety w sypialni. Nad umywalką powieszono szafkę z lustrami w chromowanej ramie, a poniżej sprytnie ukryto pralkę.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły