Zmienili stodołę w piękną willę. Niezwykła metamorfoza [ZDJĘCIA]

Ten niesamowity dom znajduje się w malowniczym holenderskim miasteczku Zutphen. Lokalne biuro architektoniczne seARCH zmieniło stodołę w nowoczesną willę.

Budynek ten jest doskonałym przykładem umiejętnego połączenia dawnej miejscowej architektury ze współczesnymi trendami i nowoczesnymi rozwiązaniami. Architekci pokazali również, że każdemu budynkowi można nadać drugie i często zupełnie inne “życie”. Wcześniej bowiem obiekt ten pełnił funkcję stodoły, stajni oraz chlewu. Dziś zmienił się w przepiękną willę oraz w niewielki hotel z pokojami dla gości.

Jego łączna powierzchnia użytkowa to ponad 500 m kw. Główna, prywatna część mieszkalna mieści się w murowanym skrzydle budynku o prostokątnym przekroju, w której znajdują się sypialnie, kuchnia oraz dwie łazienki i przestronny salon. Do domu architekci postanowili dobudować, a raczej odbudować w nieco zmodyfikowanej wersji stodołę, w której dziś znajdziemy przestronny oszklony hol z wejściem do salonu oraz pokoje gościnne z zapleczem sanitarnym.

stodołę w willę


Całość zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz stanowi przeplatankę współczesnej architektury z lokalną tradycją i kulturą. Dzięki temu dom ten jest wyjątkowo oryginalny i efektowny. Jeśli ktoś zastanawia się, w jaki sposób może przebudować starą stodołę i zmienić ją w nowoczesną willę to już wie, gdzie szukać inspiracji.

Czytaj też: Dom | Drewno | Metamorfoza | Renowacja

fot. Christian Richters, źródło: seARCH