Mewy z poznańskiej Cytadeli. Rzeźba z 1970 została odnowiona!

Mewy z poznańskiej Cytadeli odzyskały blask. Do parku Cytadela wróciły znane poznaniakom “Mewy”. Rzeźbę po renowacji można podziwiać w ogrodzie wodnym. Jej ponownego montażu dokonano przy użyciu dźwigu.

Rzeźba powstała w 1970 roku. Jej autorem jest znany poznański artysta, Jerzy Sobociński. Dzieło pierwotnie wykonane zostało z betonu i żelaza, ale ze względu na nietrwałość materiału z czasem zaczęło niszczeć. Naprawa betonowych elementów nie gwarantowałaby przetrwania rzeźby przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Dlatego, aby zachować pomnik dla następnych pokoleń, po konsultacji z Wielkopolskim Związkiem Artystów Rzeźbiarzy podjęto decyzję o renowacji i odlaniu rzeźby z brązu. 


Mewy z poznańskiej Cytadeli odrestaurowywane były kilka miesięcy. Renowację wykonał poznański artysta Andrzej Kołodziejczyk, a sam odlew powstał w pracowni artystycznej Garstka Studio z Szymanowa koło Śremu. Nad realizacją przedsięwzięcia czuwał Zarząd Zieleni Miejskiej. Woda wypompowana z ogrodu wodnego posłużyła do czyszczenia alejek spacerowych po zimie. Obecnie trwa oczyszczanie zbiornika. Po jego zakończeniu akwen ponownie zostanie napełniony wodą.

Czytaj też: Rzeźba | Polska | Poznań | Sztuka | Renowacja

 

źródło: www.poznan.pl