Miał być betonowy. Niewielki Niewiadów pokazuje, jak budować publiczne place

Plac Konstytucji 3 Maja znajduje się w miejscowości Osiedle Niewiadów w gminie Ujazd. To maleńka miejscowość, ale realizacja pokazuje, że publiczne place nie muszą być zalane betonem, ale stać się przyjaznym miejscem dla wszystkich mieszkańców.

Istniała obawa, że Plac Konstytucji 3 Maja zostanie zabetonowany. Władze chciały, by powstało tu reprezentacyjne miejsce do organizowania uroczystości. Na szczęście zdecydowano się na realizację zupełnie innej, zielonej koncepcji.

Podczas budowy placu zachowano możliwie dużo starych drzew, posadzono 150 nowych i 1500 krzewów. Ustawiono też popularne ule, budki dla ptaków, karmniki dla zwierząt, ławki i hamaki. Na uwagę zasługują miejsca parkingowe – jest ich niewiele, a każde stanowisko od drugiego oddzielone jest drzewem. Priorytetem nie było bowiem upchnięcie jak najwięcej miejsc parkingowych. Plac Konstytucji 3 Maja wieńczy wysoki maszt z flagą i pamiątkowa tablica informacyjna. Tablica poświęcona jest hrabiemu, który był właścicielem pobliskich wiosek. Tomasz Adam hrabia Ostrowski herbu Rawicz miał też udział w powstaniu Konstytucji 3 Maja.


Mieszkańcom na tyle spodobała się renowacja, że w ramach budżetu obywatelskiego zdecydowali ozdobić przestrzeń świetlną instalacją z napisem “I Love Osiedle Niewiadów”.

Plac powstał tuż obok Gminnego Ośrodka Kultury. W sąsiedztwie znajduje się też miejscowy basen, który przechodzi modernizację. Inwestycję realizuje gmina Ujazd.

Czytaj też: Urbanistyka | Park  | Renowacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe