PROJEKT NATUR

Miasto Otwock oferuje darmowe projekty świdermajerów

Świdermajer to określenie dawnej architektury letniskowej. Najwięcej budynków w stylu nadwiślańskim powstawało na przełomie XIX i XX wieku. Teraz miasto Otwock chce promować podobną architekturę i oferuje darmowe projekty świdermajerów wszystkim, którzy chcą zbudować swój dom na terenie miasta.

Domy – świdermajery są charakterystyczne dla krajobrazu Otwocka. Miasto nawiązało współpracę z pracownią WIOSNA Architekci – Piotr Wiosna, która przygotowała projekty budowlane budynków. W sumie można wybierać projekty spośród trzech linii estetycznych: KLASYK, MODERN i NATUR.

To budynki jednorodzinne, których wielkość nie przekracza 70 m kw. Projekty budowlane są dostępne bezpłatnie dla wszystkich, którzy planują budowę domu w Otwocku, ale mogą z nich również skorzystać ci, którzy chcą zrealizować tylko poszczególne elementy – na przykład elementy dekoracyjne.

Świdermajer to styl w budownictwie, z którego Otwock słynie w całej Polsce. Powinniśmy starać się jak najczęściej umieszczać elementy takiej architektury nie tylko w przestrzeni publicznej, ale także zachęcać mieszkańców do inspirowania się tym stylem. Są to oryginalne i niepowtarzalne w skali kraju rozwiązania architektoniczne, które znacząco podnoszą wartość estetyczną budynków – mówi prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Wyboru trzech podstawowych projektów dokonano na drodze konkursu. Wybrana pracownia przygotowała ogólnodostępne projekty, do których miasto uzyska prawa autorskie i tym samym będzie mogło udostępniać je nieodpłatnie. Zaprojektowane budynki różnią się wyglądem zewnętrznym. W projektach zrezygnowano jednak z charakterystycznych dla świdermajerów werand – dzięki temu ograniczono powierzchnię to 70 m kw.

Co istotne, projekty będą dostępne w otwartych plikach czyli będzie można je modyfikować, a to znacząco obniży nakłady na projekt nawet dla osób, które chciałyby zastosować swoje oryginalne rozwiązania – dodaje Jarosław Margielski.

PROJEKT KLASYK

Czym różnią się trzy projekty? KLASYK nawiązuje do tradycyjnej formy świdermajerów z symetrycznym rozmieszczeniem okien i regularnym układem funkcjonalnym. Z kolei MODERN to wariacja rozwiązań przyjętych w KLASYKU – najbardziej widać to w oknach, które są tutaj dużo większe. Natomiast dom NATUR poprzez obniżenie i wysunięcie części frontowej fasady z głównym wejściem do budynku oraz zastosowanie wertykalnych przeszkleń z dekoracyjnym podziałem nawiązuje do formy werand i ganków oryginalnych świdermajerów z przełomu XIX i XX w.

Zdjęcie willi „Lodusieńka” przy ul. Herbacianej 6 w Radości z 1934 r.:

autor zdjęcia nieznany, źródło: wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Zaprojektowane domy mają dwie kondygnacje z poddaszem nieużytkowym i dwuspadowym dachem.

W szczytach zaprojektowano ozdobne konstrukcje, zwieńczone pazdurami, które są charakterystyczne dla stylu nadświdrzańskiego. Wykończenie ścian zewnętrznych zaprojektowano w głównej mierze w systemie elewacji wentylowanych z okładziną z naturalnej, impregnowanej deski elewacyjnej wzbogaconej drewnianymi ornamentami oraz skontrastowanej z betonową lub ceramiczną okładziną cokołów (NATUR, KLASYK) czy tynkiem strukturalnym (KLASYK, MODERN) – wyjaśnia autor projektu.

Chętni mogą pobrać projekty budowlane ze strony UM Otwock (kliknij w nazwę, aby przejść do strony): MODERN, NATUR, KLASYK.

źródło: UM Otwock

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Ciekawostki | Historia | Elewacja | whiteMAD na Instagramie