Miasto Zamość poszukuje ”inwestora z wizją”, który na zasadzie partnerstwa prywatno-publicznego pomógłby przywrócić piękno tamtejszemu pałacowi Zamoyskich. Czy po kościele franciszkanów i Akademii Zamojskiej wreszcie przyjdzie pora na pałac?
Zamojska starówka jak magnes przyciąga turystów z całego świata. Miasto wciąż jednak odczuwa niedosyt prestiżowej infrastruktury hotelowo-konferencyjnej, która pozwalałaby zaspokoić potrzeby przybywających gości, przy pełnym wykorzystaniu unikatowych w skali Europy walorów architektonicznych. Inwestycja w zabytkowych murach pałacu Zamoyskich ma szansę stać się lśniącą nowym blaskiem perłą Starego Miasta.
Propozycja przebudowy pałacu do formy barokowej. Źródło: Urząd Miasta Zamość
Dawny pałac założyciela miasta, Jana Zamoyskiego, przechodził wiele etapów przebudowy, przez co obecnie nie jest już tak okazałą budowlą jak dawniej. Był to pierwszy obiekt, jaki zaczęto budować po założeniu miasta. Ukończono go w 1586 roku. Projekt pałacu wykonał Bernardo Morando. W roku 1658 pałac spłonął, dlatego po 1660 odbudowano go w stylu barokowym. W latach 1689-1690 polecono rozbudowę rezydencji, którą wykonał Jan Michał Link. W latach 1747-1751 nastąpiła większa późnobarokowa przebudowa pałacu. Podczas niej m. in. obniżono wieżę, usunięto attykę i pozbawiono pałac dekoracji. Główny gmach wieńczył wysoki barokowy dach mansardowy. Po 1803 roku styl pałacu zmieniono w klasycystyczny. W 1821 roku budynek został sprzedany władzom państwowym, po czym przebudowano go na szpital wojskowy, przez co ostatecznie utracił swój efektowny wygląd. Podczas tej przebudowy pałac został nieco podwyższony, uproszczono jego dach oraz pozbawiono wielu elementów wystroju zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.
Pałac obecnie i na wizualizacji z propozycją przebudowy do formy barokowej. Źródło: Urząd Miasta Zamość i kuba13 / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Pałac obecnie i na wizualizacji z propozycją przebudowy do formy barokowej. Źródło: Urząd Miasta Zamość i Gorofil, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Zachował się dziedziniec, na którym urządzony został ogród dostępny głównie dla żołnierzy, a w okresie międzywojennym przekształcono go w park. W latach 1918-2017 mieściły się tu sądy (okręgowy i rejonowy), przeniesione w 2017 roku do nowej siedziby. W budynku znalazły się także mieszkania komunalne oraz liceum.
Przeznaczony do rewitalizacji na zasadach PPP (partnerstwo publiczno-prywatne), dawny pałac, należący niegdyś do rodziny Zamoyskich, z uwagi na swoją lokalizację oraz powierzchnię (6 570 m2) z dwoma przyległymi dziedzińcami, daje możliwość zaoferowania gościom i mieszkańcom znacznie więcej niż pokoje hotelowe. Ma szansę stać się zauważalnym nie tylko w regionie, ale też na mapie Polski, „miejscem z klimatem”. Studium architektoniczno-konserwatorskie dopuszcza między innymi koncepcję zadaszenia dziedzińca wewnętrznego, zamieniającą go tym samym w użytkowe atrium o powierzchni 1074 m2. Dziedziniec główny to blisko 10000 m2 reprezentacyjnej przestrzeni ze starodrzewiem i wyeksponowanym centralnie pomnikiem Jana Zamoyskiego, stwarzający warunki do realizacji podziemnego parkingu, tak bardzo potrzebnego na terenie starówki.
Miasto czeka na pomysły i oferuje współpracę oraz pełne wsparcie. Zaprasza inwestorów do wypracowania partnerskiej umowy, która umożliwi optymalizację podziału obowiązków, kompetencji i ryzyka. Jesteśmy gotowi na wyzwania związane z rewitalizacją tego ważnego dla miasta miejsca – mówi Andrzej Wnuk, Prezydent Zamościa.
Źródło: Urząd Miasta Zamość
Czytaj też: Architektura | Elewacja | Pałac | Miasto | Historia | Architektura w Polsce