Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu przyjmie uchodźców

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży to instytucja mająca swoją siedzibę w Oświęcimiu. Od ponad 35 lat działa na rzecz dialogu i pojednania. Nic zatem dziwnego, że w obliczu wojny na Ukrainie wyciąga pomocną dłoń do uchodźców i proponuje darmowe noclegi.

MDSM powstał w 1986 roku. Choć od samego początku działa jako instytucja polsko-niemiecka, to już od początku lat 90. niezwykle ważnym obszarem działania jest współpraca z ukraińskimi partnerami.

Instytucja realizuje liczne projekty z zakresu edukacji obywatelskiej i historycznej. Jak mówią pracownicy MDSM, działa w Oświęcimiu po to, aby przypominać o Auschwitz oraz przekonywać, że musimy wyciągać wnioski z przeszłości. – Pokazujemy, że Oświęcim może być miejscem spotkań, pojednania i zrozumienia. Jesteśmy w Oświęcimiu, żeby Auschwitz się nie powtórzył – opowiadają o swojej misji pracownicy MDSM.

Wyjątkowa pozostaje jednak nie tylko działalność edukacyjna i kulturalna, ale również architektura tego miejsca. Teraz z jego gościnności skorzystają również ukraińscy uchodźcy. Na kompleks edukacyjno-kulturalny zaprojektowany w latach 80. przez niemieckiego architekta Helmuta Morloka składają się wolnostojące, lekkie, parterowe pawilony mieszkalne. Są one otwarte we wszystkich kierunkach oraz skupione wokół centralnej części, jaką jest pełen zieleni ogród. Do dyspozycji gości pozostają też biblioteka, sale seminaryjne oraz przestrzenie wystawiennicze.


Istotną rolę w kreowaniu szczególnej atmosfery MDSM odgrywa zastosowany przez architekta budulec, czyli drewno. Jest to surowiec miękki i delikatny, przyjazny człowiekowi. Tak jak i to miejsce, niezwykle otwarte na potrzeby innych. Dlatego MDSM zapewni nieodpłatne zakwaterowanie i wyżywienie dla rodzin z Ukrainy. Na ten cel zostanie przeznaczone 7 pokoi 2-osobowych i 5 pokoi 4-osobowych.

Wszystkie są zlokalizowane w jednym budynku. Pobyt będzie możliwy do 20 marca z możliwością przedłużenia w zależnosci od wolnych miejsc. Zespół MDSM oferuje również odbiór potrzebujących osób z Katowic, Krakowa lub przejścia granicznego.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 33/8432107.

Więcej informacji o obiekcie i jego wyjątkowej architekturze: www.mdsm.pl/zatrzymaj-sie-w-mdsm/pokoje

Tekst: Tomasz Kobylański
Zdjęcia: materiały MDSM, mdsm.pl