Miejski mebel wypełniony zielenią: oczyszcza wodę i zbiera energię

Naukowcy i architekci połączyli siły, by odpowiedzieć na problem zmieniającego się klimatu. Powstała prototypowa instalacja CCP_City Cell Prototype, od której walka z tym zjawiskiem dopiero się zacznie.

Od wielu lat temperatura na świecie notuje wzrosty. Również w Polsce, gdzie upał zwłaszcza w dużych miastach jest uciążliwy dla mieszkańców. Nie pomaga tutaj betonowa architektura i infrastruktura, które jeszcze bardziej potęgują wrażenie ciepła. Z pomocą przychodzą czescy naukowcy z NEXT Institute Research Platform oraz projektanci biura KOGAA. Razem stworzyli miejski mebel, który z końcem lata w ramach testów pojawił się w mieście Brno w Czechach.

CCP_City Cell Prototype to samodzielna instalacja, która ma pozytywnie wpływać na otoczenie. Prototyp, który zbudowano, swym kształtem przypomina drewniany sześcian, którego elewacja wypełniona jest roślinami. W ramach testów naukowcy posadzili tam kilka roślin, by sprawdzić, jak rosną w otoczeniu miasta. To pozwoli odpowiedzieć na pytanie, które z nich są najlepsze do rozwoju w mieście.

Instalacja jest samowystarczalna. Dach skonstruowano tak, by zbierał deszczówkę i kierował ją do systemu filtrów. Oczyszczona woda trafia do zbiornika, z którego automatycznie podlewane są rośliny. Naukowcy chcą sprawdzić, jak dużo deszczówki będzie można zebrać z jednego modułu, a wnioski wykorzystać przy planowaniu zarządzania wodą deszczową w miastach.

Dodatkowo na dachu zamieszczono ogniwa, które w dzień zbierają energię wykorzystywaną do oświetlenia konstrukcji w nocy.

Instalacja jest pełnoprawnym meblem miejskim – wewnątrz znalazły się ławki, dlatego w kostce można znaleźć schronienie zarówno przed palącym słońcem jak i przed ulewą. Myślicie, że takie zielone meble miejskie to dobry pomysł dla dużych miast?

zdjęcia: BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)