Mies van der Rohe Awards 2024. Dwie polskie pracownie wśród 40 nominowanych!

Mies van der Rohe Awards 2024 to nagroda, o której marzy wielu architektów. Przyznawana jest od 1987 roku co dwa lata z inicjatywy Komisji Europejskiej i Fundacji Miesa van der Rohego, która promuje dorobek jednego z najważniejszych twórców stylu międzynarodowego.

W Polsce, na chwilę obecną, wyłącznie jedna realizacja może pochwalić się taką nagrodą. Jest nią szczecińska filharmonia, jednak jej projektu nie stworzyli Polacy, a hiszpańscy architekci z pracowni Barozzi Veiga. Już niebawem to zaszczytne grono może się poszerzyć za sprawą dwóch polskich pracowni. Mowa o pracowni KWK Promes prowadzonej przez Roberta Koniecznego, a także o pracowni architektonicznej Aleksandry Wasilkowskiej. Za jakie projekty architekci zostali nominowani do tzw. shortlisty 40 najlepszych realizacji Unii Europejskiej? Przeczytajcie!

Mies van der Rohe Awards 2024 – KWK Promes

Zacznijmy od Roberta Koniecznego i prowadzonej przez niego pracowni KWK Promes, który został nominowany za sprawą Galerii Sztuki Współczesnej Plato, która znajduje się w czeskiej Ostrawie. Niesamowity budynek, który dawniej (w XIX wieku) pełnił funkcję rzeźni zmienił się w miejsce całkowicie niepowtarzalne za sprawą talentu Roberta Koniecznego i jego zespołu w składzie: Michał Lisiński; Dorota Skóra; Tadeáš Goryczka; Marek Golab-Sieling; Agnieszka Wolny-Grabowska; Krzysztof Kobiela; Adrianna Wycisło; Mateusz Białek; Jakub Bilan; Wojciech Fudala; Katarzyna Kuzior; Karol Knap; Damian Kuna; Magdalena Orzeł-Rurańska; Elżbieta Siwiec; Anna Szewczyk; Jakub Pielecha; Kinga Wojtanowska.

Cechą charakterystyczną i swego rodzaju znakiem rozpoznawczym obiektu są olbrzymie ruchome ściany zlicowane z elewacją. Warto również podkreślić, że poza przebudową samego obiektu, architekci z KWK Promes zrewitalizowali teren wokół budynku, zmieniając go w park sztuki. Tak o przebudowie obiektu mówią sami architekci: „Ratując zabytkowy budynek i przekształcając go w galerię sztuki, wprowadziliśmy rozwiązanie, które czyni sztukę bardziej demokratyczną. Obracając ściany w nietypowy sposób, sztuka wychodzi poza budynek. Przekształciliśmy przestrzeń wokół galerii, która wcześniej była zanieczyszczona, w bioróżnorodny park sztuki z korzyścią dla lokalnych mieszkańców.” Realizacja została już doceniona w samych Czechach, gdzie obiekt otrzymał najważniejsze krajowe wyróżnienie  – Grand Prix Architektů 2023. Trzymamy mocno kciuki za sukces!


zdjęcia: Juliusz Sokolowski / http://www.juliuszsokolowski.pl/ 


Mies van der Rohe Awards 2024 – Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska

Drugą polską pracownią nominowaną do nagrody Mies van der Rohe Awards 2024 jest Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska. Wyróżniona realizacja dotyczy Targu w Błoniach. Realizacja zachwyca z wielu powodów, jednak nas, najbardziej cieszy fakt, że tak wspaniała, światowej klasy architektura może powstawać również w niewielkich miasteczkach, a nie tylko w bogatych metropoliach. Wystarczy talent, spryt i pomysłowe rozwiązania. Właśnie to cechuje samą architektę jak i jej realizację. Architektka tworząc realizację współpracowała z ekspertami z różnych zawodów i firmami o różnych specjalizacjach. Wśród nich byli Daniel Przybyłek, Tomasz Mikołajuk, Marcin Cisek, Florbud, Zab-Bud, Tomasz Rogulski,  Monika Oleśko, Karolina Kotlicka, Agnieszka Lanko, Alicja Rudowska i Konrad Suliński.

Odrestaurowany otwarty targ znajduje się w niewielkiej podwarszawskiej miejscowości. Lokalna społeczność od wieków kultywuje tradycje targowe, a targ cieszy się dużą popularnością i od lat zapewnia dostęp do taniej, dobrej jakości żywności sprzedawanej bezpośrednio przez producentów i rolników. Gmina Błonie zdecydowała się na jego rewitalizację, aby zaradzić niskim standardom sanitarnym i brakowi podstawowej infrastruktury targowej.

Hybrydowa przestrzeń publiczna łączy w sobie dwie funkcje społeczne – parku i bazaru. Białe dachy odbijają promienie słoneczne i zapewniają schronienie przed deszczem. Schodkowe witryny kupieckie mogą służyć jako siedziska i przestrzeń do spontanicznych spotkań. W sercu rynku znajduje się bar połączony z placem zabaw dla dzieci i stołem społecznościowym. Wokół zadaszeń i pawilonów zaprojektowano naturalistyczne wyspy zieleni. Drzewa i krzewy, które zapewniają pożywienie i schronienie ptakom i owadom, po osiągnięciu pewnej wysokości oferują dodatkowy cień dla stanowisk handlowych na świeżym powietrzu. Woda deszczowa z dachu jest zatrzymywana w misach deszczowych, a jej nadmiar podlewa rośliny i wsiąka w glebę. Dopełnieniem całego projektu są różne elementy małej architektury, takie jak stojaki na rowery, głazy, domki dla ptaków i owadów, wspólny stół, ogródek zabaw z rzeźbionymi w drewnie bujakami w kształcie zwierząt. Targ Błonie, będący hybrydą parku i bazaru, poprawia mikroklimat, wzmacnia mikroprzedsiębiorczość i zapewnia mieszkańcom dostęp do lokalnie produkowanej żywności na świeżym powietrzu, wzmacniając tym samym społeczność lokalną.

Pani Aleksandro, Panie Robercie – trzymamy kciuki za Was, Wasze zespoły i realizacje. Liczymy, że obie realizacje spotkają się w finale!

Dla zainteresowanych, pełna shortlista 40 realizacji dostępna jest TUTAJ! 


źródło:
Mies van der Rohe Awards 2024 / https://eumiesawards.com
KWK Promoes / https://www.kwkpromes.pl/  
Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska / https://www.wasilkowska.com/ 

zdjęcia:
Galeria Plato / Juliusz Sokolowski / http://www.juliuszsokolowski.pl  /
Targ w Błoniach / Nate Cook / https://natecookphotography.com/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Czechy | KWK PROMES | whiteMAD na Instagramie  | Ciekawostki | Wydarzenia