Mieszkania na dachu gdańskiego Falowca. Praca dyplomowa studentki ASP w Gdańsku!

Mieszkania na dachu Falowca to projekt Julii Podsiadło, która stworzyła go w ramach pracy magisterskiej bronionej na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Budynek Falowca gdańskiego jest tematem pociągającym za sobą szerszą tematykę modernizmu oraz stanu architektury mieszkaniowej w powojennej Polsce. Modernizm był nurtem, który redefiniował architekturę mieszkaniową. Kluczowi architekci tego okresu utworzyli kongres CIAM, przyczynił się do powstania Karty Ateńskiej. Był to spis zadań jakie postawiono przed nowoczesną architekturą. 

Modernizm w Polsce trwał w okresie międzywojennym, a sytuacja diametralnie zmieniła się po II wojnie światowej. Socjalistyczne władze próbowały zapobiec deficytowi mieszkaniowemu poprzez „fabryki domów”, które stawiały ogromną ilość bloków z wielkiej płyty. Pojawiały się nieliczne realizacje, które wychodziły ponad masową produkcję. Jedną z takich wyjątkowych realizacji są Falowce na Osiedlu Przymorze w Gdańsku. Budynki posiadają charakterystyczne łamania w swojej bryle przypominając fale, klatki schodowe są jasne i przestrzenne oraz wyposażone w windy. Balkony również łamane są pod kątem dodatkowo tworząc ciekawy efekt w elewacji. Praca skupia się na projekcie koncepcyjnym Falowca przy ulicy Obrońców Wybrzeża. Budynek nie został praktycznie wcale zmieniony od jego powstania, czyli od 1972 roku.

W projekcie dyplomowym Falowiec zostaje zaadaptowany pod potrzeby współczesnego mieszkańca z poszanowaniem jego unikalności. Koncepcja przewiduje trzy programy zmian funkcjonalnych. Pierwszą zmianą w organizacji przestrzeni jest parter, który wyniesiony będzie na kolumnach, a ściany zewnętrzne będą przeszklone. Przy klatkach schodowych znajdować się będą lokale, a wejście do nich będzie odbywało się bezpośrednio z gruntu. Wszystkie lokale oraz wejścia do budynku będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych, czego obecnie budynek nie umożliwia. Kolejnym punktem projektu jest zmiana pierwszego i drugiego piętra na lokale biurowe. Jest to odpowiedź na samodzielne działania mieszkańców, którzy wynajmują swoje mieszkania pod usługi.

Ostatnim i trzecim punktem programu funkcjonalnego jest adaptacja dachu, który będzie pełnił funkcję mieszkalną i rekreacyjną. Obok dużych mieszkań przewidziano ogrody, które są podzielone na prywatne i ogólnodostępne. Nowy fragment budynku na dachu przysłonięty będzie ażurową, membranową konstrukcją, która odróżniać będzie go od oryginalnej części. Elewacja wykończona jest białym cementem tak jak pierwotnie zakładali architekci. Propozycja rozwiązań estetycznych i funkcjonalnych we wnętrzach Falowca zakłada połączenie nowoczesnych rozwiązań z wykorzystaniem materiałów oraz polskiego designu z okresu lat 70 ubiegłego wieku. Między innymi w projektach użyto krzeseł Rajmunda Hałasa typu 200-190 czy foteli „366” autorstwa Józefa Chierowskiego (meble Chierowskiego kupić można w sklepie whiteMAD klikając TUTAJ). Cały proces przedstawiony w pracy magisterskiej ma również wzbudzić debatę na temat kondycji i losów gdańskich Falowców. Czy kiedyś powstaną mieszkania na dachu gdańskiego Falowca? Zobaczymy!

DYPLOM MAGISTERSKI – „Falowiec – niedokończony ideał modernizmu”
Autor: Julia Podsiadło
Promotor: prof. Beata Szymańska
I Pracownia Projektowania Architektury Wnętrz / Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Czytaj też: Portfolio | Gdańsk | Modernizm | Historia | Miasto | Polska |

źródło: materiały prasowe / Mieszkania na dachu Falowca