Mieszkanie kolekcjonera whisky na warszawskich Bialanach.

Historia tego mieszkania rozpoczyna się od projektu holu. Stosunkowo duży w proporcji do lokalu łączy dwie strefy wnętrza – prywatną, z sypialnią i gabinetem oraz – ogólnodostępną, w której znajduje się salon z aneksem kuchennym. Mieszkanie kolekcjonera whisky zaprojektowała Małgorzata Bielecka z pracowni Capricorn Architects (www.capricorninteriors.pl), zdjęcia wykonało studio Kąty Proste (www.katyproste.pl).

Przestrzeń holu spełnia co najmniej dwie funkcje: reprezentacyjną, jako pierwsze miejsce, które widzą goście oraz gospodarczą – ze względu na brak oddzielnej garderoby to tu musiała znaleźć się odzież wierzchnia. 

Zastanówmy się nad funkcją reprezentacyjną. Co to właściwie oznacza, że hol reprezentuje właściciela? 
Według słownika PWN “reprezentować” to:
1. «występować i działać w czyimś imieniu»
2. «być wyrazicielem czegoś, np. jakichś poglądów, idei lub wartości»

W przypadku zwykłego lokalu mieszkalnego nasze poglądy i wartości uwidaczniają się już poprzez to, jaką uwagę poświęciliśmy danej przestrzeni. Czy została wykończona w sposób równie dokładny, co pozostała część lokalu? Czy na wejściu pokazujemy nasze zainteresowania na przykład poprzez sztukę lub fotografie z podróży? Czy mamy skrajnie pragmatyczne podejście do życia i hol wejściowy służy nam jedynie, aby zostawić w nim buty i kurtkę? Czy może jego estetyka jest dla nas ważna i wchodząc do domu od razu chcemy poczuć się dobrze?

Punktem wyjścia do projektu tego holu była informacja, że inwestor chciałby, aby właśnie tam znalazło się miejsce na ekspozycję kolekcji whisky. W związku z tym pojawił się pomysł na szafę o lekko barowym charakterze. Jej szkielet wykonany został ze stalowych prętów, a fronty z kratownic. Prześwitujące przez szafę kurtki budzą skojarzenie z szatnią barową. Część zabudowy zadedykowano kolekcji whisky, te półki pozostały otwarte.


Aby skojarzenie z barem nie zdominowało domowej atmosfery na podłogę wybrany został parkiet dębowy. Korytarz jest miejscem, przez które mieszkańcy przechodzą za każdym razem, kiedy idą z salonu do sypialni i z powrotem, dlatego ważna była konsekwencja w wyborze materiałów wykończeniowych.

Stojąc w holu widzimy część salonu. Mebel RTV został ograniczony do niskiej podstawy, na której stoją głośniki. Ścianę za nim pokryto mikrocementem dającym efekt betonowego wykończenia. Po prawej stronie od telewizora wisi wykonane na zamówienie inwestora logo ulubionej destylarni whisky.

Zabudowa kuchenna to połączenie matowego lakieru w kolorze antracytowym oraz dębowego forniru.W sypialni nietypowym elementem jest otwarta garderoba. Od przodu prosta tak naprawdę skrywa za sobą ukośną ścianę, przez co półki po lewej stronie są płytsze od tych po prawej. Tak jak w całym mieszkaniu również i tutaj wykorzystane zostało połączenie dwóch kolorów – dębowego drewna oraz antracytowego lakieru.

Czytaj też: Mieszkanie | Architektura w Polsce | Warszawa | Wnętrza | Polscy projektanci

Projekt: Małgorzata Bielecka/ Capricorn Architects (www.capricorninteriors.pl)
ZDJĘCIA: Paweł Biedrzycki/ Kąty Proste (www.katyproste.pl)