Mieszkanie na osiedlu Nowy Strzeszyn w Poznaniu

Jego wnętrze to efekt współpracy Piotra Januszewskiego z pracowni Warstwa architektura oraz Dominiki Matuszewskiej z pracowni Dom Studio. Mieszkanie znajduje się w nowym budynku na osiedlu Nowy Strzeszyn w Poznaniu.

Lokal ma 80 m kw. powierzchni. Pierwotny, zaproponowany przez dewelopera układ nieznacznie zmienił się względem finalnego. Na parterze, w otwartym układzie znajduje się duża przestrzeń pokoju dziennego z widokiem na ogród wraz z jadalnią i kuchnią, oraz łazienka. Na piętrze zlokalizowane są sypiania, duża łazienka oraz pokój do pracy.

Bezkonkurencyjnie ulubionym miejscem właścicieli jest najwyższa kondygnacja mieszkania, która zaprojektowana jest jako przestrzeń do spotkań wraz z kinem domowym, dodatkowym aneksem kuchennym w formie barku oraz wyjściem na balkon z widokiem na brzozowy zagajnik.

Głównym założeniem projektowym było nawiązanie do nietuzinkowej i wychodzącej poza schematy architektury osiedla Nowy Strzeszyn. Niebanalne materiały, eksperymentalny układ budynków względem przestrzeni wspólnych i intrygująca architektura były punktem wyjścia do projektowania. We wnętrzach znajdziemy nawiązania materiałowe takie jak drewno o pomarańczowym zabarwieniu, czarne stalowe elementy oraz dużą ilość zieleni.

Projekt powstał na zlecenie młodego małżeństwa, które w wolnym czasie chętnie zaprasza rodzinę i znajomych by spędzać wspólnie czas. Jedną z wytycznych projektowych było również zaplanowanie we wnętrzach miejsca dla jak największej ilości roślin, które są pasją właścicieli.


Dużym wyzwaniem projektowo-wykonawczym było stworzenie regału umiejscowionego w duszy schodów ciągnącego się przez wszystkie kondygnacje, mającego za zadanie wizualnie łączyć poszczególne piętra ze sobą. Na parterze pełni on funkcję regału na książki, na piętrze jest miejscem do przechowywania, natomiast na samej górze płynnie przechodzi w kwietnik – opisują autorzy projektu.

Pomimo zastosowania stonowanej palety barw obfitującej w biele, szarości i czernie, dzięki zastosowaniu akcentów kolorystycznych, różnych struktur i faktur, wnętrza nie wydają się nudne, lecz czuć w nich energię i temperament mieszkańców.

W sumie mieszkanie ma 80 m kw. powierzchni.

_

Dom Studio to pracownia architektoniczna specjalizująca się w projektowaniu wnętrz, jako unikatowego doświadczenia i twórczej przygody. Gotowa na nieoczywiste rozwiązania i zaskakujące decyzje. Przy projektowaniu kieruję się zrównoważonym podejściem do architektury. Założycielką pracowni jest Dominika Matuszewska, która w swojej pracy doradza, jak świadomie inwestować w przestrzeń i łączyć unikatowe dzieła rzemieślników z językiem sztuki i technologii. Z kolei Warstwa Architektura to pracownia z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w rozwiązywaniu architektonicznych równań o wielu zmiennych, z których najważniejszą jest użytkownik.

fot. Jacek Olszewski (https://jacekolszewski.com)

źródło: Dom Studio (https://dom-studio.eu)

Czytaj też: Wnętrza | Poznań | Mieszkanie | Kuchnia | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły