Mieszkanie przy gdańskiej Starówce. Powstało w budynku z lat 60-tych

Mieszkanie przy gdańskiej Starówce zaprojektowała Aneta Pogorzelska z pracowni Mozayka. Mieszkanie ma 50 metrów kwadratowych i znajduję się w budynku z końca lat 60-tych. Mieszkanie zostało zaprojektowane pod wynajem długoterminowy a inwestor nie miał żadnych wytycznych oprócz chęci pozostawienia kilku vintage mebli  jego babci znajdujących się w tym mieszkaniu od początku.

Charakterystyczną cechą mieszkania jest położony parkiet dębowy w jodełkę oraz bukowy parkiet w przedpokoju, które zostały odnowione. To właśnie parkiet był punktem wyjścia i główną inspiracją do stworzenia projektu. Odrestaurowany został również kredens, maszyna do pisania oraz dwa peerelowskie fotele. Kolor zielony we wnętrzu, który spotykamy w różnych odcieniach został wybrany, gdyż za oknem z salonu widać zieloną skarpę – to od niej wzięła się również nazwa ulicy – Skarpowa).


Mieszkanie miało pierwotnie dwa osobne pokoje, oddzielną kuchnie i łazienkę. W celu zwiększenia potencjału inwestycji, zmieniliśmy układ na salon z aneksem kuchennym oraz dwa osobne pokoje. Pierwszy z nich to duża sypialnia z 2metrowa szafą, wygodne łóżko oraz miejsce do pracy przy biurku, stworzonym z maszyny do pisania. Kolejny pokój jest dość neutralny, z łatwością można dopasować go do potrzeb najemcy jako gabinet, pokój młodzieżowy lub gościnny.

Bardzo mała i wąską łazienka została zaprojektowana tak, aby optycznie ją powiększyć, stad m.in zabieg ułożenia kafli podłogowych częściowo na ścianach oraz duże tafle lustra, które również skrywają szafki na kosmetyki. Aneks kuchenny choć nie wielki, posiada wszystkie potrzebne sprzęty, w tym zmywarkę oraz blat roboczy, a dodanie półki w kolorze ciemnego dębu miały za zaufanie optycznie poszerzyć wnękę kuchenną.

Projekt z nutą zieleni i stylu vintage został połączony ze współczesnymi meblami i dodatkami aby zarówno zachować szacunek do ubiegłych lat mieszkania jak i dodać nowoczesności i uatrakcyjnić mieszkanie pod wynajem.

O autorach: 
Mozayka to firma, która łączy dwie pasje: nieruchomości i projektowanie wnętrz. To również dwie dziedziny, w których przez lata zdobywaliśmy doświadczenie i z którymi wiążemy swoją przyszłość. Zespół składa się z 3 osób. Firma powstała w 2018 r. Projekt i właściciel firmy: Aneta Pogorzelska.

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Gdańsk | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

 

źródło: materiały prasowe/ Mieszkanie przy gdańskiej Starówce / Mozayka
zdjęcia: Tomasz Miotk Fotografia

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły