Mieszkanie w budynku z lat 50. Odsłonięto betonowe belki i drewnianą podłogę

Mieszkanie w budynku z lat 50 od architektów z brazylijskiej pracowni Mana Arquitetura ma 138 metrów kwadratowych i powstało w São Paulo. Wyremontowany apartament powstał w budynku z lat 50-tych ubiegłego wieku, co wymusiło sporo zmian zarówno funkcjonalnych, jak i estetycznych. 

Mieszkanie w budynku z lat 50-tych znajduje się w centrum São Paulo. Właścicielom zależało, aby to mieszkanie o powierzchni 138 m² zostało odnowione z szacunkiem do historii i kontekstu budynku i okolicy, w której się znajduje, a jednocześnie dopasować ten kontekst do obecnej rzeczywistości i potrzeb współczesnego domownika. 

„Pomimo, że zastane mieszkanie było w fatalnym stanie, miało duży potencjał. W oryginalnym planie sypialnie były duże, ale pokój dzienny i kuchnia były małe i podzielone, była tylko jedna duża łazienka, a mimo to pralnia była ogromna. Aby sprostać wymaganiom klienta, salon, kuchnia i pralnia zostały zintegrowane w jedną dużą połączoną przestrzeń.”  -tłumaczą architekci z Mana Arquitetura


Aby uzyskać przestronny plan, ale jednocześnie stworzyć przyjazną atmosferę, zaprojektowano i wykonano na zamówienie stalową szklaną ściankę działową oraz wielofunkcyjną ścianę z paneli drewnianych. Ten ostatni element służy jako ukryta garderoba, miejsce do pracy biurowej oraz wejście do głównej sypialni. 

Belki i kolumny zostały obrane z zastanej farby, ukazując betonowy strop. Umieszczone pomiędzy jadalnią a salonem, dwie półki na rośliny zostały wykonane na zamówienie. Wykonano je z litego drewna pochodzącego ze zniszczonych szaf i elementów konstrukcyjnych, które usunięto podczas remontu. Udało się tym samym nie tylko zredukować koszty związane z nabyciem materiałów, ale także uniknięto niepotrzebnej utylizacji.

Czytaj też: Brazylia | Wnętrza | Apartament | Drewno | Beton | Architektura | whiteMAD na Instagramie

źródło: Mana Arquitetura
zdjęcia: Carolina Lacaz

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły