Mieszkanie w gdańskim Garnizonie

Mieszkanie w gdańskim Garnizonie. We wnętrzu zawisł obraz Edwarda Dwurnika!

Już od wejścia to do tego gdańskiego apartamentu uwagę przykuwa obraz Edwarda Durnika w  pięknych odcieniach brązu ukazujący charakterystyczna dla jego twórczości  pejzaż miejski. Można przypuszczać, że była to główna inspiracja kolorystyczna projektu było jednak zupełnie odwrotnie- właściciel po skończeniu prac zapytał nieśmiało czy będzie on pasować i obraz zawisł nad kanapą dopełniając całości. Mieszkanie w gdańskim Garnizonie zaprojektowane zostało przez Magdalenę Bielicką i Marię Zrzelską-Pawlak – absolwentki Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zdjęcia wykonała Hanna Połczyńska (www.kroniki.studio). 

Rozpoczynając pracę nad tym apartamentem architektki ustaliły z inwestorem ze chcą stworzyć ciepłe, przyjazne i nasycone naturalnymi barwami oraz materiałami wnętrze. W mieszkaniu znajduje się salon z kuchnią, łazienka, dwie sypialnie oraz garderoba.

“Nasz inwestor okazał się człowiekiem z otwarta głową i odwagą na  nietypowe rozwiązania. Do takich na pewno należy przepierzenie między strefa dzienna a prywatna. Układ mieszkania zaproponowany przez developera przewidywał długi ciemny korytarz chcąc tego uniknąć powstała ażurowa palisada. Bezpośrednio do niej przylega zabudowa kuchni która dzięki prostym meblom nie dominuje strefy dziennej (to rozwiązanie było możliwe dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu drewna.). Stanowi ona piękne, proste tło dla elementów w duchu vintage, które też są mocnym elementem tego wnętrza. “ – mówią Magda i Maria 


Regał z telewizorem  został w całości wykonany na miarę łącząc kolory i materiały przeplatające się w całym mieszkaniu . Warte uwagi są tez krzesła klasycznej konstrukcji  to tak zwane krzesła Kennediego’ Hansa Wegnera w wykończeniu orzechowym i czarne skórze, które wyjątkowo przypadły do gustu naszemu inwestorowi.

Naturalne materiały i stonowane barwy znajdują kontynuacjew łazience- jest ona duża wygodna mieści duży prysznic i mebel z dwiema umywalkami Globo.  Armatura zarówno umywalek jak i prysznica jest zaprojektowana w jednej linii co tworzy bardzo harmonijna kompozycję elementów w kolorze cieplej szczotkowanej miedzi. Nietypowe przestrzenne lustro kolejny elementy wykonany na miarę specjalnie do tego mieszkania – pokazuje jak wiele serca zostało włożone w projektowanie detali. Całość uzupełniają lampy Zangra.

Sypialnia to oczywiście komfortowe miejsce do odpoczynku, ale w rzeczywistości jest przestrzenią oferującą znacznie więcej – jest pojemna szafa, toaletka oraz miejsce do czytania w postaci nietypowego siedzisko w oknie. Z tej perspektywy można obserwować pejzaż miejski na żywo…

“Sypialnia znacznie odbiega w kolorystyce od reszty mieszkania- tutaj dominuje ciemna zieleń. Doszliśmy do wniosku, że taka kolorystyka zbuduje intymny klimat, szmaragdowa jest tapeta wykonana na miarę tapicerka oraz lamperia kontynuująca poziomy podział. Delikatnego błysku dodają uchwyty maki Buster&Punch.” -tłumaczą projektantki

O architektach: 
Magma (http://pracownia-magma.pl) to kreatywny zespół stworzony przez Magdalenę Bielicką i Marię Zrzelską-Pawlak- absolwentki Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nim rozpoczęły wspólną pracę, jeszcze na studiach wyjechały ,w świat’ szukać nie tylko nowych inspiracji i sposobów projektowania, ale również rzetelnego technicznego przygotowania w biurach projektowych.

Maria po studiach na FH Mainz pracowaław biurze Atelier Brueckner w Sztutgarcie zajmującym się wystawiennictwem i muzealnictwem (Projekt pawilonu na Expo ’08 w Saragossie oraz projekt pawilonu Afryki na Expo ’10 w Szanghaju). Dalej blisko 1,5 roku pracowała w biurze włoskiego architekta Massimiliano Fuksasa.

Magdalena zaś w 2008 roku rozpoczęła pracę w biurze OFIS Arhitekti, Ljubljana Słowenia. Pracowała tam nad szeregiem obiektów użyteczności publicznej, obiektami mieszkalnymi i nad projektami wnętrz (m.in. kompleks domków hotelowych na Malediwach, kompleks akademicki w Paryżu, wieżowiec biurowo-usługowy w Teheranie). Od czasu ukończenia studiów pracują razem nie tylko nad projektami wnętrz, mebli czy architektury, ale również projektami graficznymi, wystawiennictwem i modą (m.in. Logo Muzeum Emigracji w Gdyni).

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Gdynia | Apartament | Meble

źródło: Mieszkanie w gdańskim Garnizonie / Pracownia Magma / http://pracownia-magma.pl
zdjęcia: Hanna Połczyńska / www.kroniki.studio